Všeobecně lze konstatovat, že pro blesky jsou nejpřitažlivější vyvýšené a zašpičatělé předměty, dále vodivé horniny, vodní zdroje i elektrická zařízení. Blesky mohou proniknout rovněž do uzavřených prostor po telefonním či elektrickém vedení, vodovodními trubkami nebo televizními

kabely. Jsou však pro ně přitažlivé i některé osoby.

Celkově je na světě blesky každým rokem zasaženo na dva tisíce osob, a to navzdory celkem nepatrné pravděpodobnosti. Přitom představa, že po zásahu bleskem se převážně jedná o smrtelnou záležitost, je značně mylná. Lidská kůže totiž není sama o sobě vodivá, takže blesk často sjede po povrchu oblečení. A tak až 90 procent lidí zasažených bleskem sice pocítí elektrický šok, ale přežije navzdory tomu, že samotný výboj blesku vytváří proud tisíců ampér. Vzhledem ke krátkosti tohoto okamžiku však dochází většinou jen k popáleninám.

Zvláštní schopnosti zasažených

Jinou záležitostí pak jsou lidé, které blesky doslova vyhledávají a neustále pronásledují. Dodnes nebyly zjištěny důvody, ale snad vše souvisí s určitým elektrickým napětím, kterým lidské tělo disponuje. Ve světě je skutečně evidováno mnoho lidí, kteří patří k opakovaně bleskem zasaženým. Zásah blesku u nich vyvolává nejen intenzivní bolesti hlavy, zvonění v uších, zmatenost a neurologické změny, ale jsou známy též příklady, že se jim jaksi „rozsvítilo“ v hlavě, nabyli zvláštních psychických či matematických schopností nebo získali jiné ostré vjemy.

Peripetie francouzského kupce

Jedním z pronásledovaných mužů byl francouzský kupec Cesar Beltran, jenž se narodil roku 1823 v malé vísce u Lyonu. Toho blesk poprvé zasáhl při jeho dvacetinách, když pracoval na poli. Blesk mu zcela roztrhal šaty, avšak jeho vůbec nezranil. Ještě téhož roku byl zasažen podruhé, avšak tentokrát mu blesk vypálil pravé oko. Od té doby trpěl Beltran pochopitelně panickým strachem před bouřkou. Z venkova se proto raději přestěhoval do Lyonu, kde si zařídil malý obchod, a z města nikdy nikam neodjížděl. Bydlel v domě opatřeném hromosvodem nedaleko kostela, ve kterém zastupoval zvoníka.

Jednoho dne, když zvonil navečer klekání, strhla se náhle bouřka. Blesk zasáhl kostelní věž, svezl se po hromosvodu a zabil osobu stojící pouze několik kroků od Beltrana. Jeho strach před bleskem se po této příhodě ještě zvýšil. Zanechal raději zvonictví a žil pouze ve svém krámku a k němu přilehlém bytě. Pro jistotu spal od jara do podzimu na posteli se skleněnýma nohama, navíc opatřenýma gumovou izolací.

Výjimku ale udělal v den osmnáctých narozenin svého syna, kdy si s ním vyjel na výlet. Cestou je ovšem překvapila bouřka, a tak se oba uchýlili pod strom, do něhož hned nato uhodil blesk. Ten zasáhl také Beltranova syna a zabil ho. Samotnému Cesarovi Beltranovi se ale nic nestalo. Od té doby se ze svého bytu již nevzdaloval. Ale i tam jej blesk vyhledal.

Při jedné bouřce zapálil blesk dům, který do základu vyhořel. Beltranovi se znovu nestalo nic, avšak přišel o veškerý majetek. Jak se ukázalo, byl hromosvod špatně uzemněn. Dva roky nato bleskem pronásledovaný muž zemřel přirozenou smrtí.

Neuvěřitelný počet zásahů

Dalším mužem pronásledovaným bleskem byl Roy Sullivan, který pracoval jako ochránce Národního parku ve Virginii. Poprvé ho blesk zasáhl v roce 1942, když při bouřce kontroloval vybavení požární věže. Blesk mu projel lýtkem a vystoupil palcem u nohy. Incident skončil jen seškvařeným nehtem. Druhý zásah dostal roku 1969, při němž mu blesk sežehl obočí. Po roce jej další blesk zasáhl do ramene a po dalších dvou letech mu jiný zapálil vlasy. To už se Roy Sullivan domníval, že mu o život usiluje nějaká nadpřirozená síla. Ale přírodní živel si s ním stále jenom pohrával.

V létě roku 1973 Roy při pravidelné stráži zpozoroval formující se mrak, takže po svých předešlých zkušenostech raději obrátil vozidlo a snažil se ujet. Mrak jej však začal sledovat, načež Sullivan ve zmatku vyběhl z vozidla. Blesk jej dostihl a znovu mu sežehl vlasy. Po dvou letech vše pokračovalo šestým zásahem blesku a pohmožděným kotníkem. Naposledy si jej blesk vyhlédl při rybaření, z čehož opět vyvázl, ale tentokrát s poraněným hrudníkem. Ačkoli všechny zásahy blesku přežil, spáchal v roce 1983 sebevraždu z nešťastné lásky. Roy Sullivan je s tolika zásahy bleskem zařazen do Guinnessovy knihy rekordů.

Zvláštní přecitlivělost na elektřinu

Blesky se nevyhýbaly ani ženám. Dokladem toho je Christine Moody z městečka Bath v jihozápadní Anglii. Christine byla poprvé zasažena bleskem u otevřeného okna v roce 1980, když se svým manželem popíjela čaj. Podruhé si ji blesk našel u vchodu do krematoria, kam s manželem přicházela na pohřeb jejich přítele. Za půl roku ji blesk zasáhl na ulici rodného města Bath a počtvrté, roku 2004, dokonce při spánku přímo v posteli. Souhra těžko uvěřitelných náhod u ní způsobila zvláštní přecitlivělost na elektřinu. Při bouřkách si obléká speciální izolační pokrývku, gumové boty a zvýšené elektrostatické napětí u ní vyvolává závratě. Denně sleduje s obavami předpovědi počasí a někdy raději nevychází ven v neustálých obavách, aby si ji blesk nenašel znovu.

Všechny tyto příběhy jsou opravdu neuvěřitelné, když vezmeme v úvahu, že procento úmrtí po zásahu blesku je 30 až 40 a navíc by mělo jít o výhradně nahodilou událost…

Pavel Kovář

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449702
DnesDnes117
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1733
Tento měsícTento měsíc648

Partnerské weby

apartman banner