Pravidelný pohyb je nejlepší prevencí proti nemocem, součástí zdravého životního stylu. Čím dál více lidí se snaží zlepšit si tělesnou kondici, posílit psychiku, udržet si duševní pohodu během. Podle studie, kterou vypracovala Univerzita v Severní Karolíně v

USA, jsou lidé, kteří běhají alespoň patnáct minut denně, a to minimálně pětkrát týdně, o polovinu méně nemocní než lidé, kteří vůbec neběhají. Běh je také ideálním pomocníkem při spalování tuků, tvarování a zpevňování nohou, podporuje kreativitu a má spoustu dalších blahodárných účinků na tělesnou schránku.

Ne každé běhání ale může být zdraví prospěšné. Důležité je, po čem běžíte, neboť každý povrch se chová jinak.

Mnoho pracovně vytížených lidí běhá v ulicích města. Pokud běžíte venku po asfaltové cestě, snažte se vždy dopadat na špičky a běhat v odpružených botách, abyste zabránili nadměrným otřesům, které zatěžují klouby a kosti. Vhodnější je běh po měkkém terénu, který chrání klouby a páteř před nadměrnými otřesy.

„Běhání po asfaltu nám na kliniku doslova dodává pacienty. Lidé si neuvědomují, že při běhu na tvrdém povrchu je každý jeden krok úderem pro kloub. Pak se diví, že je bolí kolena, podkolenní oblast, kotníky... Přitom je to přirozená odpověď organismu na nepřiměřenou zátěž. K odstranění důsledků ve finále často nestačí pouze konzervativní léčba, ale je nutný operační zákrok. Když už chce někdo běhat, tak ať si vybírá terény měkké, podobné fotbalovému trávníku,“ doporučuje MUDr. Tomáš Jakubík z první specializované nemocnice v oboru ortopedie Clinica Orthopedica.

Po námaze je důležité kostem, kloubům a svalům dopřát potřebný odpočinek a regeneraci. Vhodná je například klasická sauna, která zlepšuje prokrvení svalstva, což znamená zlepšení krevního oběhu. Díky tomu se do svalů dostává více kyslíku a živin a lépe se odbourávají odpadní látky. Pro lidi, kteří nemají rádi saunování, je vhodným pomocníkem vířivka. Teplá voda uvolňuje svalové napětí, které přichází po sportovním výkonu. Dopřát si lze i klasickou masáž proti ztuhnutí svalů a lymfodrenážní masáž na odplavení látek, které se vytvořily při nadměrné zátěži.

(tz, mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458700
DnesDnes496
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1826
Tento měsícTento měsíc9646

Partnerské weby

apartman banner