I když brokolici často přirovnáváme ke květáku, na rozdíl od něj má lahodnější chuť, je bez zápachu a nenadýmá. Možná vás překvapí, že obsahuje dvojnásobné množství vitaminu C než třeba pomeranč. Jak potvrzují vědecké studie, tento druh zeleniny je vynikajícím zdrojem protirakovinných látek, které pomáhají například v

prevenci rakoviny plic a žaludku, mohou snižovat riziko vzniku nádorů trávicí soustavy. Důležité minerální látky a bioaktivní substance řadí brokolici do skupiny zeleniny, která má nespočet účinků na zdraví. Do jídelníčku by ji měli pravidelně zařazovat lidé, kteří mají problémy s vyprazdňováním, trpí zácpou. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásaditou zeleninu, výborně funguje proti překyselení organismu. Chválu dostane brokolice i od diabetiků, neboť může významně snížit výkyvy hladiny krevního cukru u lidí, kteří chtějí snížit příjem sacharidů a potřebují zhubnout. Řadí se mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem. Ten udává, jak rychle organismus využije z potraviny glukózu. Brokolice zvedá glykémii pomalu, a tak po ní nenastává brzy hlad. Kromě jiného také posiluje imunitní systém, působí protiskleroticky, preventivně proti infekcím. Navíc obsahuje velké množství antioxidantů, které pročišťují celé tělo. Jedním z nich je také lutein, jenž organismus chrání před škodlivým působením volných radikálů. Nutno podotknout, že zpomaluje degenerativní změny na sítnici - makulární degeneraci a vznik šedého zákalu. Draslík, jenž se ve velké míře v brokolici nachází, sehrává důležitou úlohu v prevenci srdečního infarktu.

Fytochemické látky si brokolice uchovává bez ohledu na způsob zpracování. Není důležité, zda ji konzumujeme syrovou, použijeme čerstvou či mraženou. Ale nejvhodnější je připravovat ji v páře, dlouhým vařením totiž ztrácí obsah vitaminů až o polovinu.

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455868
DnesDnes447
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3775
Tento měsícTento měsíc6814

Partnerské weby

apartman banner