Staráte se o svůj zrak dostatečně? Vždyť prostřednictvím zraku vnímáme až pětaosmdesát procent veškerých informací z okolí. Zdraví očí je závislé nejen na genetických předpokladech, ale také na tom, jakou péči jim věnujeme.

Nepřátelé očí. Svědění, pálení očí, rozostřené vidění, to vše může mít na svědomí dehydratace. Proti suchým očím si dopřávejte dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Chraňte oči před vysycháním a UV zářením kvalitními brýlemi. Také pomáhá důsledný pitný režim, proto nezapomeňte organismu doplňovat tekutiny v průběhu celého dne. Přirozenými zvlhčovači vzduchu jsou také pokojové květiny, a tak by neměly v žádném interiéru chybět.

Co si dopřát na talíři. Za posilující přírodní prostředek platí borůvky, neboť usnadňují přísun okysličené krve do sítnice. Proti šerosleposti, zrakové únavě se doporučují lahodné maliny. Pozitivní vliv na kvalitu zraku mají obecně ovoce a zelenina vzhledem k vysokému zastoupení důležitých vitaminů a minerálních látek. V prevenci poškození sítnice oka jsou důležité látky lutein a zeaxantin, které jsou ve velkém množství zastoupeny například ve špenátu, cuketě, růžičkové kapustě, brokolici, v zelenině s tmavými listy. K zachování dobrého zraku do vysokého stáří podle celé řady vědeckých studií přispívá i pravidelná konzumace ryb.

Oční gymnastika. Unavené oči potřebují zregenerovat, jinak se zhoršuje vidění, dochází k oslabení koncentrace, ideální je oční gymnastice věnovat alespoň pět minut denně. Soustřeďte se na pohyby očí nahoru a dolů, přitom tak čiňte pomalu, plynule, hlava a krk musí být uvolněné. K dalšímu jednoduchému cviku potřebujete sledovat ciferník visacích nebo náramkových hodin, přičemž opisujte zrakem sekundové ručičky. Na každém čísle se chvíli zastavte a dopřejte očím oddych.

Pro unavený zrak. Pamatujte na to, že vhodnou prevencí před potížemi s očima jsou i pravidelné přestávky, na které si udělejte čas, pokud pracujete u počítače. Odvraťte na chvíli zrak od monitoru, zadívejte se do dálky, nejlépe do zeleného prostředí. Očím můžete také občas dopřát speciální gelovou masku, která je osvěží, zklidní, zmírní otoky.

Užitečné tipy. Očím udělá v noci dobře tma. Nadměrné noční svícení, spaní při zapnuté světélkující elektronice vytváří tak zvaný světelný šum, který nelze považovat za optimální zrakový komfort. Staré receptáře se zmiňují o očních potížích v souvislosti se světlíkem lékařským. Výluh něj zkušené bylinkářky doporučovaly jako obklad na opuchlá víčka, při pálení očí. Měl by se aplikovat pouze čerstvě připravený. Už po krátkém stání na vzduchu se stává nesterilní, a proto by se neměl používat.

(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470624
DnesDnes459
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1039
Tento měsícTento měsíc2254

Partnerské weby

apartman banner