Pro migrénu je typické, že bolí jedna polovina hlavy a mohou se dostavit i další příznaky, jako je hučení v uších, ochablost, zvracení. V mozku dochází ke stažení určitých cév a nastává hypoxie neboli nedostatek kyslík u a patřičných živin pro mozkové nervové buňky a to může trvat po dobu několika hodin nebo dokonce několika dní.

Sanguinaria canadensis (kanadská rostlina krevnice) je vhodná pro léčbu bolestí hlavy vycházející ze zátylku do pravé poloviny obličeje. Bývá při tom zarudlá pravá tvář, může se dostavit i zvracení, bolesti hlavy, které se k večeru mírní. Postižený má podrážděnou náladu, mohou se dostavovat až cholerické reakce, často se objevuje vysoký krevní tlak, návaly horka a krve do hlavy, většinou na pravé straně těla.

Cyklamen europium (rostlina z čeledi prvosenkovitých) je vhodná pro jedince, u kterých migréna začíná mžitkami před očima, viděním mušky a také se může vyskytovat dvojité vidění. Objevuje se hlavně při stresu, přetěžování, při hormonálních změnách, jako je těhotenství, menstruace a pánské klimakterium.

Ignatia amara (z alkaloidů strychninu a brucinu) je vhodný lék u lidí, kteří prodělali velmi těžký stres, například úmrtí člena rodiny, mají sklon k omdlévání, žal jim doslova svírá hruď. Bolesti mají charakter, jako by se jim do hlavy zavrtával v oblasti temene hřebík. Mívají bodavé bolesti hlavy, žaludeční potíže a křeče, intenzivně prožívají emocionální zážitky, mají sklon k hysterii, často řeší teatrálně partnerské konflikty.
MUDr. Jan Miklánek

DODATEK
Migrénou trpí desetkrát častěji ženy než muži. Často ji mohou vyprovokovat i alergie na určité potraviny, u žen bývá sklon k migréně během menstruace.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501426
DnesDnes395
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4116
Tento měsícTento měsíc12772

Partnerské weby

apartman banner