V historii je zaznamenáno mnoho rituálů a magických praktik, některé jsou více bizarní než ostatní. Zatímco alchymisté byli posedlí hledáním kamene mudrců a elixíru nesmrtelnosti, někteří kouzelníci experimentovali s odhalováním skrytých pokladů. Traduje se, že

Alexandrijská knihovna uskutečnila mnoho experimentů, studií a rituálů, z nichž prý některé vyústily ve vytvoření fantastických tvorů, jako jsou například sfingy.

Svět plný tajemných praktik

Magické rituály nejsou mýtem. Opravdu existovaly, na rozdíl od obřadních rituálů, které se praktikovaly pouze pro jejich symbolickou hodnotu. Magické rituály měly dvojí roli: jednu symbolickou a druhou, jejímž cílem bylo vyvolání určitého výsledku, zamýšlené a žádoucí změny.

Historické důkazy o existenci a praxi magických rituálů jsou roztroušeny po celém světě. Od kompendií, které mezi řádky shromažďovaly četné magické rituály, postupy a techniky, až po  historické texty, které popisují takovéto postupy v kontextu. Najdeme je v různých nápisech v chrámech a můžeme se také setkat se speciálními pomůckami, které se používaly k těmto účelům. Tak se v průběhu času vyvinulo oddělené odvětví archeologie, která se zabývá objevy, výzkumy a interpretací těchto položek.

Od Keltů až po africké kmeny, z legendární Atlantidy ke starým Egypťanům, od čarodějnic v Evropě až po velké mistry v Číně a Japonsku, od alchymistů zaujatých transformací kovů do čistého zlata, kněží voodoo, až po nekromantii vysokých aztéckých a mayských kněží - všichni používali magické rituály ve své touze získat určité výhody a de facto si tím usnadnit každodenní život.

Velké dílo alchymistů

Magnum Opus (Velké Dílo) nebo také Great Works (Skvělá práce) byl alchymistický proces, kterým se měla vytvořit prvotní látka ve tvaru vejce, v němž by byly odpovědi na všechny otázky - čemuž se věřilo - a tím by mohly být obecné kovy transformovány do kamene mudrců či zlata. Alchymisté věřili tomu, že pokud se kámen zpracoval zvláštními postupy, bylo možné získat elixír dlouhého života. Dokonce se jeho konzument měl stát nesmrtelným. Mnozí čínští alchymisté prohlašovali, že ho objevili. A v Asii, zejména v Číně, ho mnozí císaři vyžadovali, aby mohli být nesmrtelní a vládnout ve svém království navždy. Ale často se stalo, že když elixír vypili, sen o věčném životě se vypařil... Zemřeli. Jak dopadl alchymista si jistě dovedeme představit.

V hermetické tradici je Great Works také symbolickou transmutací, díky které se může člověk vyvíjet duchovně. Přesto alchymisté považovali Great Works za chemický a fyzický proces vyplývající z vyváženosti kombinace vědy a magie.

Zpočátku byl tento proces spjat se čtyřmi barvami, které představovaly konkrétní přeměny vyplývající v každé fázi. Nikredo je černění vyzařující v první fázi. Do druhé fáze bylo zapojeno elbedo - bělení. Třetí fáze byla zastoupena citrinitas, žloutnutím, zatímco poslední fázi zahrnovalo rubedo, zarudnutí.

Alchymie a Great Works nebyly vyhrazeny jen pro muže. Gnostický spisovatel Zosimos z Panopole se ve svých dílech zmiňuje o první historicky doložené alchymistce. Byla známa jako Marie Židovka nebo také Miriam Prophetess (Prorokyně), která žila na přelomu 2. a 3. století po Kristu.

Jak žít věčně ve dvanácti stupních?

Výše uvedené čtyři barvy byly získávány díky určitým procesům, které je třeba provést. Četné texty, jako například „Tabula smaragdina“ nebo „Mutus Liber“ tyto procesy popisují, jejich počet se pohybuje mezi sedmi a čtrnácti a nabízejí kódované recepty, které prý mohou vést k získání kamene mudrců. Podle anglického alchymisty George Ripleye (1415 – 1480) je dvanáct klíčových fází Velkého díla následujících: žíhání, rozpouštění, separace, konjunkce, hniloba, congelation, cibation, sublimace, fermetrace, oslabení, násobení a projekce.

Dlužno ale dodat, že způsob získávání kamene mudrců není standardní, liší se od alchymisty k alchymistovi.

V průběhu dějin se objevilo mnoho alchymistů, kteří prohlašovali, že kámen mudrců byl objeven. Nejdůležitější z nich byli Nicolas Flammel a hrabě Saint Germain. Flammel koupil velmi levně knihu, kterou napsali arabští alchymisté. S pomocí zasvěcence se mu podařilo rozluštit tajemné ilustrace výše zmíněné knihy a používal je prý jako inspiraci při dokončení Velkého díla. Říká se, že alchymista je stále naživu a že ve svých experimentech pokračuje v tajné laboratoři.

Bez ohledu na to, zda byl objeven kámen mudrců, nebo ne, mnoho fyzikálních, chemických a lékařských objevů, které jsou stále užitečné i dnes, je dílem alchymistů.

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501469
DnesDnes438
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4159
Tento měsícTento měsíc12815

Partnerské weby

apartman banner