Lidé byli dříve přesvědčeni, že látky způsobující euforii jsou darem od bohů. Konopí, ze kterého se dělá hašiš, „pramen štěstí“, vyrostlo podle indické báje z vlasů Višnua. Démeter dala Řekům mák, který přináší spánek. Archanděl Gabriel věnoval Mohamedovi

kávové boby.

Číše plná zapomnění

Podle řecké mytologie se duše zemřelých, které převezl Charón na velkou asfodelovou louku, napily z řeky Léthé a získaly retrográdní amnézii, tzn. zapomněly na svůj předchozí život.

Kirké podávala nápoj, po jehož vypití se zapomnělo na vlast. Helena Trójská vlastnila nápoj, který působil zapomnění na bolest a zlost. Gutridina matka podala Sigurdovi lektvar, jenž vyvolával selektivní amnézii, aby nevzpomínal na Brunhildu.

Nápoje lásky

Nápoje lásky byly reálné a někdy obsahovaly skutečná afrodiziaka, někdy domnělá, ale většinou látky magického významu. Oficiálně se v jejich účinnost věřilo, takže římské právo jejich podávání stíhalo trestem smrti. Dlužno dodat, že Řekové byli v tomto směru mírnější. Aristoteles se zmiňuje o ženě, která podala muži nápoj lásky, po němž dotyčný zemřel. Areopág (nejvyšší soud) ji však osvobodil, protože neměla v úmyslu muže usmrtit.

Je třeba dodat, že mnohé magické praktiky, někdy velmi jednoduché, mohly udělat z normální potraviny pokrm lásky. Věřilo se, že když se dívka dotkla jablkem svých genitálií a toto jablko dala sníst chlapci, zahořel k ní šílenou láskou. Nebo se stačilo vymočit do střevíce milované osoby a vstřebávání moči vznítilo lásku k „dárci“ moči.

Věčné mládí a nesmrtelnost

Nápoj mládí byl snem mnohých, Mefisto vedl Fausta do alchymistické kuchyně, aby mu čarodějnice uvařila omlazovací nápoj.

Aurum potabile, elixír života, se snažili vyrobit také alchymisté. Karel Čapek tento motiv zpracoval ve své hře Věc Makropolus.

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501308
DnesDnes277
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3998
Tento měsícTento měsíc12654

Partnerské weby

apartman banner