Durman obecný (Datura stramonium) je prudce jedovatá rostlina z čeledi lilkovitých. V současné době roste všude od tropů po mírné pásmo, jeho původní oblast výskytu nebyla spolehlivě určena (možná Severní Amerika, ale jsou i jiné možnosti). V ČR roste

roztroušeně od nížin po podhůří.   

Durman obecný, durman metelový a durman vonný jsou rostliny obsahující halucinogenní látku atropin. Tato látka je obsažena také v rostlinách druhu rulík zlomocný a blín černý. Slangově se durmanu říká datura nebo adělské trumpety. Nejčastěji se konzumují listy nebo semínka z plodu rostliny, či se inhalují výpary ze zahřívaných kořenů. Účinná dávka durmanu se špatně odhaduje - záleží na druhu a stáří rostliny, na místě, kde roste, na tom, zda se listy nebo semínka konzumují čerstvé nebo sušené atd.

Je zajímavé, že králíci, ptáci a plži, na rozdíl od lidí, jsou značně odolní vůči trepanovým alkaloidům a mohou bez úhony přijmout větší množstí lilkovitých rostlin. Jejich maso se  však v tomto případě stává jedovatým.  Toho se mimochodem využívalo zejména ve středověkém travičství.

Delirium přináší halucinace

Ve Starém i Novém světě byl durman znám jako démonická droga. Alkaloidy v něm obsažené po užití zvyšují pohyblivost, ale rovněž i úzkost až pocity hrůzy, dochází k zarudnutí pleti, vysychání úst a sliznic, vzestupu tělesné teploty (příčinou je útlum činnosti potních a slinných žláz). Zornice jsou rozšířené a schopnost zaostřování přechodně narušena. Chování je jakoby náměsíčné, dostavuje se zmatenost, dezorientace, neschopnost soustředit se a rozumně uvažovat, rovněž nastávají mnohočetné zrakové, sluchové, čichové a chuťové halucinace, iluze, vjemy létání, prudkého padání apod.

Při durmanovém deliriu se vytvářejí zcela neexistující vjemy (pravé halucinace), častý je například kontakt s neexistujícími nebo fyzicky vzdálenými lidmi, vidění zvířat, odporného hmyzu, strašidel, příšer, oživlých předmětů apod. Pak nastává náhlý útlum, mnohdy až komatózní spánek či vysílení.

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2589522
DnesDnes353
VčeraVčera716
Tento týdenTento týden2769
Tento měsícTento měsíc19886

Partnerské weby

apartman banner