Některé kmeny měly durman jen k užívání pro šamany a kouzelníky. U indiánů Jižní Ameriky to byli třeba Ajmarové, Kečuové, Šipiové. Využívání durmanu je prvně zmíněno v sanskrtské a čínské literatuře. V Číně byl durman posvátnou rostlinou spojovanou

s Buddhou. Sloužil jen k léčivým účelům, například na nervová onemocnění, k léčbě obličejových vyrážek nebo k vnitřnímu užívání při nachlazení. Čínská směs anestetik se skládala z durmanu, konopí a vína. Indové dosud používají durman na léčbu nádorů, teplot, průjmů a kožních či nervových onemocnění. Listy durmanu se kouří, aby se zmírnily astmatické a jiné plicní potíže.

 Objev této rostliny pro evropský kontinent se přisuzuje Francescu Hernandezovi, který byl osobním lékařem španělského krále Filipa II. V  80. letech 16. století ji nalezl na mexické vysočině a roku 1577 přivezl osobně do Španělska. Odtud se rozšířil především pěstováním v zahradách. Později durman v Evropě zdomácněl a začal se používat společně s mandragorou, blínem, rulíkem a dalšími bylinami k přípravě kouzelných lektvarů, mastí a nápojů lásky.

Při předávkování hrozí smrt

 Mezi účinky patří zpočátku únava, poté závratě, velmi reálné zrakové, sluchové, hmatové, čichové a chuťové halucinace, touha hýbat se doprovázená pohybovými halucinacemi (například pocit, že člověk létá), neschopnost odlišit realitu od bludů. Po vyvrcholení stavu přichází útlum a vysílení až bezvědomí. Stav trvá zhruba 24 hodin. Dlouhodobí uživatelé někdy trpí rozostřeným viděním trvajícím i několik dní po užití drogy. Při vysokých dávkách hrozí smrt způsobená otravou.

V některých kulturách se doporučuje nosit na krku váček se semeny durmanu (nejlépe 333  kusů). Ochrání tak prý majitele před veškerým zlem.

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584106
DnesDnes633
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden2999
Tento měsícTento měsíc14470

Partnerské weby

apartman banner