Letos se houbaři radovali, i podle mykologů patří tento rok mezi úspěšné. Houbařské žně přilákaly do lesů nadšené davy sběračů. Mezi houbařské ráje patří tradičně Šumava. A právě odtamtud pocházejí zajímavá proroctví a rčení, jedno z nich se

týká i hub. Šumavští horalé s oblibou říkávali větu: „Hodně hub, hodně starostí.“

Bude tedy rok 2017 patřit mezi ty problematické? Lidé kdysi věřili, že nadprůměrné lesní úlovky věští války, chaos, sociální nepokoje v roce následujícím. Ale nebojte se, v zájmu objektivity  musíme dodat, že ne vždy se tato predikce vyplnila.

Ze Šumavy pocházejí i další unikátní proroctví. V 18. století se obecně věřilo, že  horami budou cestovat lidé v ohnivých vozech jako v kočáře, dlouhé vzdálenosti překonají rychlostí ptačího letu.  Vzadu u těch vozů budou žlaby, z nichž budou šlehat plameny a modrý smrdutý kouř.

Jakýsi „blitzkrieg“ lze očekávat v létě, v němž bude plakat Panna Maria Dobrovodská. Tehdy vypukne strašlivá a zničující válka, která nebude trvat  ani rok. Vojska přijdou od Prahy do Horažďovic. Jiná agrese potrvá tak dlouho, než se dítě naučí číst a psát. Vypukne na konci zimy, v březnu, a skončí v čase kvetoucích třešní. Vojáci budou nosit černé uniformy s lebkou a jiní zase zelené s hvězdou. Tohle proroctví prý předpovědělo II. světovou válku, alespoň to s vážnou tváří tvrdívali chalupníci ze Stašska.

Další proroctví (z roku 1804) údajně předpovědělo vznik „železné opony“. Říká se v něm toto: „Les bude uzamčen kmeny a dřevěnými zámky (závorami) s drátěnou pavučinou. Lidi budou zabíjet ostatní, kteří mají jiné názory nebo chtějí prchnout na západ.“

Zajímavé jsou i další texty: „Sedláci budou navlékat šat chudých, stejně tak páni, aby nebyli poznáni. Kdo se prozradí, bude bit a žalářován.  Sami pak odevzdají svůj majetek.“  Že by šlo o prognózu socialistické kolektivizace a znárodňování z let padesátých? Čtěme dál: „Křesťanská víra bude slabá a po farářích budou lidé plivat, prstem si na ně ukazovat.  Kde je teď sedm farářů na jeden kostel, zbude jeden na sedm kostelů.“

Jinde se zase praví: „Kostel v Kuschwardě (dnešní obec Strážný) bude proměněn ve stáje a nakonec nepřáteli víry zbourán. Na kopcích zaniknou dvě vesnice, zbude jen hřbitov.  Jedna ves kostel má, druhá nemá.  Pak už nebude žádný.“ Kostel ve Strážném opravdu zanikl, druhá předpověď sedí na slavné obce Bučina a Knížecí Pláně. Obě zanikly a připomínkou je už jen torzo hřbitova.

Řada proroctví nebyla vůbec zaznamenána, jiná byla zkomolena, doplněna, upravena.  I tak je ale moudrost obyčejných horalů ze slavné Šumavy fascinující. Odkud měli informace?

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584157
DnesDnes684
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3050
Tento měsícTento měsíc14521

Partnerské weby

apartman banner