V době panování krále Ludvíka XV. žil ve Francii jistý hrabě Saint-Germain, který si nejen svým šarmem, ale rovněž i vyhlášenými elixíry mládí, dokázal získat přízeň nejvyšších královských hodnostářů a jejich urozených manželek. Tak se stalo, že měl

nesmírný počet obdivovatelů a stoupenců. Veliké úspěchy pak slavil nejenom ve Francii, ale i v Anglii, přičemž vyprávění o jeho zázračných elixírech šlo od úst k ústům.

   Jeden z příběhů o účinku elixíru přinesl dokonce i časopis "London Chronicle", a to v roce 1760: "Jakási bohatá londýnská vévodkyně koupila od hraběte Saint-Germain za vysokou cenu lahvičku elixíru mládí. Při koupi jí bylo řečeno, že vždy při úplňku Měsíce má brát deset kapek kouzelného roztoku a že jich nesmí v žádném případě vzít méně ani více. Jelikož právě po úplňku již bylo, musela vévodkyně čekat až na příští úplněk. Velikou starost jí ovšem dělalo, jak zázračný lék bezpečně uschovat. Znala totiž zvědavost své věrné, zato již staré komorné - slečny Eadegoudeové, a proto jí řekla, že je to lék proti kolice. Vévodkyně pak lék uložila do zásuvky a klidně se odebrala na ples, aniž tušila, co všechno se může stát. Komorná využila nepřítomnosti své paní a s velkou chutí se pustila do množství lahůdek, které zbyly z hostiny. Zakrátko však byla postižena krutými kolikovými bolestmi. Tehdy si vzpomněla na lék proti kolice, který vévodkyně uložila do nezamknuté zásuvky. Vyňala zátku a rychle vypila obsah lahvičky. Elixír působil ihned. Když se ráno vévodkyně vrátila z plesu a zavolala svou komornou, vstoupila do její ložnice změněná v mladou dívku.“

   V Londýně však neměl hrabě Saint-Germain takové štěstí jako ve Francii.  Po krátkých úspěších s omlazovacími elixíry byl obžalován ze špionáže a postaven před soud. Jen díky přímluvám svých vlivných příznivců unikl žaláři a došlo pouze k jeho vypovězení z Anglie. Odejel pak do Benátek, ale ani tam už neměla jeho předešlá sláva dlouhé trvání. Putoval z místa na místo, až nakonec našel útulek u falckraběte Karla z Hessenu. Klidný život bez omlazovacích prostředků a vzrušujících zážitků mu však nesvědčil. Stále více a rychleji chřadl, až roku 1790 zemřel jako docela chudý člověk.

   V čem asi tkvěla kouzelná moc jeho elixírů mládí? Soudí se, že hrabě znal perfektně byliny, z nichž dokázal vařit tajuplné bylinné lektvary, ale navíc též zřejmě velice dobře ovládal sugesci. Tím lze také vysvětlit, že se jeho klienti - ať už muži či ženy - na čas cítili značně vitální a mladiství, třebaže úplně vrátit mládí se nikomu z nich nikdy nepodařilo.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584192
DnesDnes719
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3085
Tento měsícTento měsíc14556

Partnerské weby

apartman banner