Víte, co je „přerostlá borůvka“? Nic jiného než plody rulíku zlomocného, který je, jak známo, jedovatý. Nejvíce jedu je právě v bobulkách. Stačí tři, aby se dítě otrávilo, pro dospělého je nebezpečných deset.

 Již ve starověku pracovali s rulíkem tři kategorie lidí. Lékaři

nebo léčitelé, traviči (travičky) a čarodějnice. Jako jed požívala rulík třeba Livie, manželka císaře Augusta, a připravila o život mnoho lidí. Při válce Skotska proti norskému králi Svenu Canuovi v 11. století otrávili Skotové potraviny v norském táboře rulíkem a díky tomu vyhráli.

Nebezpečné nápoje lásky

Matthioli ve svém herbáři upozorňuje na možnost otravy rulíkem a před jeho domácím používáním varuje. Účinků rulíku zlomocného využívaly v době renesance italské dámy, které si rulíkovou šťávu kapaly do očí. Jejich zorničky pak byly široce otevřené, jakoby zasněné, a ženy prý byly přitažlivější. I když měly díky tomu rozostřené vidění, co by neudělaly pro krásu. Proto se také říká rulíku bella-donna (krásná paní). Jeho latinský název zní Atropa bella-donna.

Rulík byl také součástí středověkých nápojů lásky a „létacích“ mastí. Když se nanesl na pokožku, způsoboval bludy a představu, že člověk umí létat.

Kořen hlídal sám ďábel

Dobývání kořene rulíku nebylo lehkou záležitostí. Musela se při tom dodržovat přísná pravidla, stejně jako při získávání kořene mandragory. Věřilo se, že rostlinu hlídá sám ďábel, kterého bylo třeba přelstít, aby kořen vydal. Pokud se to někomu podařilo, kořen rulíku mu prý přinášel štěstí v kartách. Nebo si s jeho pomocí mohla děvčata přičarovat lásku a nápadníky. Botanička Mgr. Jarmila Skružná uvedla o rulíku zlomocném dvě zajímavosti, které stojí za zmínku:

„Podle popisu Shakesperova dramatu Romeo a Julie můžeme usuzovat, že lektvar obsahující rulík zlomocný pravděpodobně pozřela také Julie. Příslušníci habsburské dynastie, kteří trpěli Parkinsonovou chorobou, se podrobovali tzv. bulharské kúře, ve které se používal extrakt z kořene rulíku zlomocného.“

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584130
DnesDnes657
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3023
Tento měsícTento měsíc14494

Partnerské weby

apartman banner