V Sedmihradsku se věřilo, že kdo okusí kousek rulíku, propadne zvláštnímu druhu šílenství.  A udělá vše, co si přeje ten, kdo mu rulík podal. Tato pověra má pravdivé jádro. Rulík obsahuje totiž skopolamin, zvaný droga pravdy. Po jeho aplikaci se pacient

zřetelně uklidní a dostaví se stav podobný spánku, ve kterém je pacientova vůle pozměněna. Pacient může například odpovídat na otázky, které by v bdělém stavu nikdy nezodpověděl. Skopolamin se používal za II. světové války (ale před tím ho využívali i Britové), v 50. letech minulého století byl v pražské Ruzyni při výsleších podáván některým vězňům. Dnes je jeho používání k těmto účelům zakázáno.

Silná otrava rulíkem zlomocným ale může mít smrtelné následky. Rulík vyvolává zrakové, čichové a sluchové halucinace. Projevuje se křečemi až bezvědomím. Při otravě je nutný okamžitý výplach žaludku velkým množstvím vody a aktivního uhlí.

Hlavními látkami, které rulík zlomocný (Antropa belladonna) obsahuje, jsou tropanové alkaloidy, z toho tvoří 98 % hyoscyamin, antropin a skopolamin, belladonnin.

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584171
DnesDnes698
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3064
Tento měsícTento měsíc14535

Partnerské weby

apartman banner