Pravé čarodějnice byly zpodobňovány často jako „přejídající se panny noci“, opatrovnice podsvětí s očima Gorgony, hrozné, temné... Kolem nich se plazili a kroužili hadi, pavouci, netopýři, havrani, různí brouci a další havěť. Stařena v roli bohyně

smrti sbírala duše, aby je vzala do země mrtvých. Rovněž i další šamanské rituální figury předkřesťanské tradice,  teutonské valkýry i keltský Morrigan měli sílu znovuzrodit mrtvé tím, že je vsáli do sebe s posledním polibkem a smrt v jejich pažích mohla být extatická.

   Stařena však nebyla pouze symbolem končícího života, ale také kmenovou studnicí moudrosti, tradic a legend, tkadlenou snů, ženou divokých moří, udržovatelkou posvátných ohňů i tou, která míchala obsah velkého kotle - lodě života. Představovala bohyni trpkosti a hořkosti, matku ničící hnízda, která měla zlověstné oko bodajícího rozsudku. Tato starověká milovnice umění se odebrala do kopců a lesů, žila ve stínech. Stala se z ní Hekaté divokých věcí, královna noci a paní všeho, čemu se daří v tmách. Zároveň však představovala opatrovatelku mrtvých, která pravidelně ničí staré, aby nový život mohl růst.

Stařeny, které se pevně spojily a seděly u gilotin, když aristokraté ztráceli hlavy během Francouzské revoluce, byly rovněž paní Hekaté. Podobaly se té, která ztělesňovala věčný koloběh smrti a života. Od pradávných dob totiž probíhá velký koloběh tak, že vše končí, aby mohlo znovu začít a za čas opět skončit.

   Stařena je často vyobrazením dvou zcela odlišných žen - Lilith a Evy. Lilith, která byla objevena v Sumeru, Babylonu, Asýrii, Kanaánu, Persii a v arabské, teutonské i hebrejské mytologii, vešla ve známost jako Upíří paní, konec všeho lidstva, sova, had či pes. Lilith se stala neovladatelnou pozemskou stránkou ženského pohlaví. Jednalo se o pulzující, bušící, první a němý stav bytí. Vybírala si zpustošenou divočinu a společnost démonů spíše, než aby byla někomu podřízena. Oproti tomu Eva znamená život, našla uspokojení svých potřeb v partnerském vztahu, v bezpečí domova. Lilith naopak zůstala navždy bezdětná a bez lásky, volně se pohybující a toulající divokými místy.

Lilith s Evou na sebe žárlily, ale nepatřily k soupeřkám. Nakonec dospělé ženy také vidí potřebu obou tváří žen jako obou tváří měsíce.

  Vyzrálá žena v podobě stařeny se stala spirituálním cestovatelem a hlídačem času. Někteří ji také nazývali obyvatelkou prahu, čtenářkou magických znaků a přadlenou osudu. Tato postava představovala zároveň dvě tváře, které člověk spatří ve chvíli smrti - nesmlouvavou hrůzostrašnou stařenu, ale zrovna tak ženu, která poskytuje pohodlí, útěchu či uvolnění od strachu a bolesti.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586068
DnesDnes41
VčeraVčera794
Tento týdenTento týden4961
Tento měsícTento měsíc16432

Partnerské weby

apartman banner