Raudskinna je legendární kniha, která byla děsivější než všechny knihy o černé magii dohromady. Většina lidí nemohla uvěřit, že ji napsal křesťanský biskup. Jejím hlavním cílem ale bylo využit magie k získání kontroly nad samotným Satanem. Jde o sbírku

nejtemnějších pravidel a kouzel.

Čeho chtěl však její autor Gottskalk Nikulausson dosáhnout? A proč se zabýval černou magií, což bylo v rozporu s jeho pozicí biskupa?

Biskup posedlý Satanem

Gottskalk Nikulausson se narodil v roce 1469 na Islandu. Od roku 1496 až do své smrti v zimě 1520 byl biskupem v Hólaru, malé vesnici nedaleko fjordu Skagajördur (nachází se 379 km od Reykjavíku). Vesnice byla založena roku 1106 a později zde sídlili významní biskupové.

 Gottskalk vyrůstal v dobré křesťanské rodině, stal se nástupcem strýce Olafa Rognvaldssona, jenž byl biskupem.

 V historických záznamech je Gottskalk Nikulausson popisován jako manipulátor, ambiciózní a krutý člověk. Více ho zajímalo jeho postavení než role biskupa. Velmi brzy začal studovat starověké čarodějnictví v jeho nejčernější formě, a to se stalo spolu s magií jeho největší posedlostí. A mnoho let se věnoval psaní své knihy, jejímž hlavní cílem bylo vytvoření  a zvládnutí tak silného kouzla, díky kterému by měl kontrolu nad Satanem. Chtěl, aby se Satan stal jeho otrokem a on tak mohl vládnout světu.

Po celý život byl Gottskalk vnímán jako velmi nebezpečný a mocný člověk, který ovládal černou magii lépe než kdokoli jiný na Islandu. Když zemřel, jeho kniha Raudskinna byla pohřbena s ním a s ní prý navěky i černá tajemství. Pro jistotu.

Následník černé stezky

Dvě století po smrti Gottskalka přišel muž jménem Luftur do katedrální školy v Hólar, kde byl kdysi Gottskalk biskupem a studoval černou magii. Když Luftur přečetl knihu známou jako Graskinna (sága černé magie na Islandu), věděl dost, aby vyvolal pohoršení a bázeň mezi lidmi. Začal se pídit po stejně temných znalostech, které měl Gottskalk.

Vypráví se, že se jednou Luftur zeptal svého studenta, zda by mu pomohl oživit biskupy, kteří byli pohřbeni v kostele. Když student odmítl, Luftur ho zabil.

 Podle legendy se Luftur nakonec stal obětí magie a moci, po kterých tolik toužil. Začal chodit kolem kostela, vyzpěvoval kouzla, volal Gottskalka a vyzýval ho, aby mu dal svoji knihu Raudskinnu. Ale Gottskalk se stále neobjevoval, nevstal z hrobu a Luftur zpíval žalmy, ve kterých chválil ďábla, a litoval všech dobrých skutků, které kdy udělal. Nakonec se ozval těžký zvuk a objevil se Gottskalk. V levé ruce měl hůl a pod pravou paží červenou knihu. Na prsou neměl kříž. Díval se na Luftura, který ho začal opěvovat. Gottskalk se přiblížil k Lufturovi a řekl opovržlivě: „Můžeš zpívat dobře, můj synu, lépe než bych očekával, ale nikdy nedostaneš mou knihu Raudskinnu.“ Luftur k němu natáhl ruku a pak padl k zemi mrtev. Podle pověsti se Luftur Posteinsson snažil získat grimoár Raudskinna od mrtvého biskupa  Gottskalka pomocí magie. Není známo, kdy a jak zemřel. Zůstaly jen legendy. Podle jedné z nich byl stažen ze své rybářské loďky pod vodu a zmizel…

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586065
DnesDnes38
VčeraVčera794
Tento týdenTento týden4958
Tento měsícTento měsíc16429

Partnerské weby

apartman banner