Dvě slova, která jsou si velmi podobná, avšak znamenají každé něco jiného. První, a i povědomější z dvojice, je pentakl. Znám též pod názvy pentagram, muří noha. Jedná se o obraz pěticípé hvězdy, která se stala symbolem dokonalého

vesmíru podle židovských kabalistů. Má svůj důležitý význam i jako elementární pentagram v čínské medicíně. V západní kultuře se rozlišují dva základní typy, a to podle postavení špice. Jedna ze špic pentaklu může směřovat nahoru (leží-li třeba na zemi, tak směrem na sever) nebo dolů (špicí na jih). Směrem dolů hovoříme o pozitivním postavení symbolizujícím harmonii a dobro. V opačném směru je to podobné jako u kříže obráceného vzhůru nohama – symbolizuje chaos, zlo a negativum. Verze první – pozitivní – se považuje za jednu z nejsilnějších obran proti zlé magii, upevnění zdraví a hojnosti. Druhá varianta – negativní – se často používá při evokaci zlých bytostí a démonů.

Pantakl - druhý výraz - má zcela jiný význam, a přesto může obsahovat i pentakl. Pantakl je magický obrazec, který má přinést úspěch a prospěch svému majiteli, ochranu před zlými silami a pevné zdraví. Pantakl je do vyrytý kovu nebo na pergamenu nakreslený obrazec. Často jsou to kříže, postavy, zvířata a nebo geometrické tvary, které jsou nejčastěji v opakujících se kruzích, jež mají zesilovat jeho účinek. Geometrickým tvarem může být i zobrazení zmíněného pentaklu. Vyobrazení je doplněno hermetickou a magickou formulí nejčastěji v hebrejštině nebo staré latině. Pantakl by měl být vytvořen jen magickým obřadem v přesně stanovený čas a za vhodné astrologické konstelace. Samotné pantakly se nejčastěji používaly jako přívěsky na krk, součást škapulířů nebo domácích oltářů.

Daniel Čablík

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2589581
DnesDnes412
VčeraVčera716
Tento týdenTento týden2828
Tento měsícTento měsíc19945

Partnerské weby

apartman banner