Májový předvečer zvaný Beltaine se slavil 30. dubna a ve světě čarodějnic představoval velký svátek plodnosti. Ve skutečnosti si tento svátek připomínali i všichni ostatní lidé.

Flora - bohyně jara

Každý dům býval

ozdoben zelenými větvemi, které byly o májovém ránu do domu přineseny. Následující den odpoledne probíhal jarmark a večer zase májový bál pro služky. Ženy nosily kytičku konvalinek a muži na sobě měli společenský oblek s knoflíkovými dírkami, chodili po vesnici, klepali u každých dveří a tancovali po domech. Ženy předváděly pukrlata a muži se klaněli, aby přivolali léto. Tance v tento čas byly tradičně věnovány Floře - bohyni květin a jara. V májovém předvečeru používali májoví mrskači různé větve a květiny, aby ozdobili dveře každého domu ve vesnici, což vlastně vypovídalo o tom, že se cítí být uchvatiteli. Například hrušeň znamenala být přijatelná, švestka mrzutá, hlodáš nevrlá, zatímco dveře ozdobené kopřivami a jinými plevely patřily k nejoblíbenějším.

Nezbedná noc

Předmájový večer se proslavil rovněž jako nezbedná noc, kdy znamení obchodníků byla vyměňována, vrata vysazována a docházelo ke kanadským žertíkům. Před vstupní dveře domů se kladly petrklíče, aby odháněly víly. Legenda praví, že první vílí tance roku se konaly 2. května na oslavu probouzejících se víl ze zimního spánku. Kdybyste se napili na 1. května vody ze studně po západu slunce, byli byste chyceni vílami a na rok a den uvězněni v jejich zemi. Májový den se slavil procesími, nošením věnců, pálením hranic a zpěvem písní z vrcholů kopců nebo věží. Dodnes se stále ještě zpívají písně na Magdalenině věži v Oxfordu. Takovéto slavnosti však byly v 17. století puritány brutálně potlačovány a byly ovlivněny rovněž změnou v kalendáři - ztrátou jedenácti dnů, což znamenalo, že o prvním májovém dnu bylo téměř nemožné najít kvetoucí májový květ. Také v Suffolku muselo dojít k upuštění od starého zvyku odměňovat mísou smetany prvního sluhu, který přinesl rozkvetlou májovou větev. Májový den oslavoval Zeleného muže - Robina Hooda - a dívku Marion. Když se Jindřich VIII. projížděl jednoho májového dne venku se svojí manželkou Kateřinou, našel v Greenwichi velkou skupinu vysokých sedláků. Všichni měli na sobě zelené oblečení se zelenými kapucemi, s luky a šípy, v počtu přibližně dvou set. Jejich vůdce se jmenoval Robin Hood a požádal krále s jeho společnicí, aby zastavili a sledovali střelbu jeho mužů z luků.

Karnevaly v Oxfordu

V Oxfordu se konaly průvody v čele s Lordem a Dámou nebo Králem a Královnou, Bláznem s prasečím měchýřem na provázku, kterým bouchal do kolemstojících, Šumařem a všemi městskými kominíky. Muž s lopatou a pohrabáčem dělal trochu rámusu a dva nebo tři muži nesli pokladnice. Všichni kromě Dámy měli začerněnou tvář, byli ozdobeni stuhami i květy a sbírali almužny pro staré kominíky. V Londýně a Manchesteru pořádali přehlídky koní zapřežených do kočárů. Koně byli ozdobeni květinami, věnci a zářivými plíšky. Kočáry pak krášlily vavřínové větvičky s kvetoucím šeříkem. Starobylý symbol plodnosti, který představovala májka, byl přenesen z lesa za májového rána. Například májka v londýnském Strandu, vztyčená roku 1661, ohromovala svojí výškou sto třicet čtyři stopy. K jejímu vyzvednutí museli použít námořníci z doků kladky a kotvy.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672994
DnesDnes694
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1644
Tento měsícTento měsíc17886

Partnerské weby

apartman banner