Starý židovský hřbitov pražský je terčem řady hledačů, kteří věří že tumba rabiho Löwa ukrývá tajemství transmutace, respektive jakýsi „recept“ na výrobu zlata.

Neustálým omíláním polopravd narostl příběh z

renesanční Prahy do gigantický rozměrů. Jako zaklínadla se šetrní hledači drží pohádek a pověstí, šeptají slůvka jako transformace, transmutace, elixír života či kámen mudrců. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí. To věděli jen ti nejmoudřejší. Opěvovaný i démonizovaný císař Rudolf II. byl možná více pod velkým tlakem svých podřízených než nějakého alchymisty. Nebyl ani zasvěcen na českém trůně, jak se říká, na rozdíl od vizionářských Lucemburků. To anglický alchymista, médium a skvělý podvodník Edward Kelley šel na císaře a milé pány od Habsburků jinak. Věděl, že hrabivost všech je příslovečná, a tak jim záhy předvedl nevídané divadlo. Co naplat, že jeho kousky odporovaly všem chemickým a fyzikálním zákonům. Byl pasován na rytíře, stal se dvorním alchymistou. Abychom mu ale nekřivdili – namíchal a vyrobil několik účinných léků, dovedl zaujmout, byl dobrým psychologem. Čerstvý šlechtic ale záhy zpychl, ztracená opatrnost a soudnost ho stála život. Údajně v Praze zanechal tajemství transmutace, tedy recept na přeměnu obyčejných kovů ve zlato. Před sebevraždou měl tajemství svěřit svým dětem.

Nás by ale více mohla vzrušovat záhadná série ještě záhadnějších úmrtí. Po mágově smrti jsou jeho přátelé špehováni jakousi středověkou tajnou policií. Záhadně umírá jeho syn Johan Franz, Kelleyho mecenáši jsou zastrašováni a zabíjeni. Později zemře i nadaná literátka, dcera Alžběta. Po smrti otce prý rychle zbohatla. Z čeho? Z autorských honorářů? Nejspíš ne. Den před svou smrtí si předčítala příběhy z Bible, konkrétně kapitolu ze Skutků apoštolů, v níž se píše o božím trestu. Padl na Heroda, byl zaživa sežrán červy.

Tajemství transmutace prý najdeme v Löwově hrobce, údajně je vytesáno přímo na ní. Nadšenci se trousí k tumbě a na hřbitově se pokoušejí najít nějaký úkryt, tajnou schránku, ale dosud nenašli vůbec nic. Pokoušejí se i luštit text v hebrejštině, který ale jen pěje chválu na moudrého učitele a vypovídá o Löwově původu. Žádné tajné jméno, žádné kryptogramy, žádná podezřelá písmena, nic. Příběh bez pointy ale dál vzrušuje nové generace a vábí další hledače.

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473003
DnesDnes408
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3418
Tento měsícTento měsíc4633

Partnerské weby

apartman banner