Často se nás ptáte na různé mistry, zajímá vás, co je za jejich uměním a zda se nejedná o podvodníky. Čtenářku Janu z Liberce konkrétně zajímá Saí Baba.

Narodil se 23. listopadu roku 1926 v Puttaparthi právě, když vycházelo

slunce, a zemřel 24. 4. 2011 tamtéž. Povídá se, že jeho narození doprovázela spousta zvláštních věcí. Již jako malé dítě ohromoval rodinu tím, že dokázal vyčarovat třeba sladkosti z prázdného pytlíku. Dnes je Saí Baba pro mnohé zázračným a svatým mužem, pro skeptiky podvodník.

Cesta ke slávě

Jeho pravé jméno je Sathya-Narayan a prý už od narození disponoval zvláštními schopnostmi. Svou „skutečnou“ totožnost ale vyzradil až ve svých 13 letech. Uštknul ho velký škorpion a nějakou dobu byl v bezvědomí. Když se probral, jeho chování se změnilo. Rodiče se obávali, že je posedlý zlým duchem a po neúspěšných pokusech zbavit ho posedlosti u lékařů a zaklínačů byl odveden k čaroději, který ho „léčil“ mučením. Vše vyvrcholilo tím, když Sathya-Narayan svolal rodinu a přátele a před jejich zraky začal zhmotňovat různé pochoutky pouhým mávnutím ruky. Pak prohlásil, že je vtělením Saí Baby a jeho úkolem je léčit, rozdávat lásku a zbavovat potíží. Na důkaz svého tvrzení vyhodil do vzduchu několik okvětních lístků, které se na zemi uspořádaly do nápisu Saí Baba. V té době už prý věděl vše, co lze vědět. Vrátil se sice do školy, ale o zázračném vtělení se doslýchalo stále více lidí, kteří ho toužili spatřit. Každý čtvrtek jej navštěvovala spousta poutníků, aby vyslechli jeho kázání. Jeho cesta ke slávě byla otevřená.

V patnácti letech odešel ze školy a oznámil rodině, že ji opouští, protože již nepatří jen jí, ale celému světu. Odstěhoval se ke své velké obdivovatelce a stoupenkyni do Subbamy, kde ho nadále navštěvovali poutníci. Sdělil jim, že prvních 15 let jeho života bylo ve znamení her a dalších 15 let bude konat zázraky a teprve pak učit. Od této chvíle vykonával věci, které mnohým vyrážely dech.

Zázraky se dějí

Saí Baba dokázal spoustu neuvěřitelných věcí. Před zraky svých oddaných zhmotňoval Vibhuti, což je svatý popel. Vibhuti chrání proti zlým duchům, zbavuje hříchů, přináší štěstí a užitek a podporuje duchovní myšlení. Tento popel je také znamením toho, co z nás zůstane po odchodu na věčnost. Zhmotnělé Vibhuti nanášel svým oddaným na čelo, smíchané s vodou působilo jako lék prakticky proti všemu. Saí Baba však dokázal spoustu dalších věcí. Pouhým mávnutím ruky uměl vytvářet šperky nebo sladkosti. Písek měnil ve zlaté či stříbrné boží sošky. Uměl ovládat přírodní živly, jako jsou déšť nebo oheň, ale hlavně léčit. Bral na sebe utrpení druhých, kterého se pak sám zbavoval. Dokázal vyléčit hluchotu, slepotu, mrzáci byli po jeho zásazích opět v pořádku a v neposlední řadě vyléčil několikrát rakovinu. Dokonce prý opět oživil člověka, který byl celé tři dny mrtev! To vše zvládl jak přímým kontaktem, tak působením na dálku. Nemocné tedy léčil i na druhém konci světa. Získal velké množství stoupenců, kteří jsou mu oddáni, protože jeho zázraky spatřili na vlastní oči.

Podvod?

Saí Baba měl pouze to nejzákladnější vzdělání. Přesto dokázal dlouze rozmlouvat o Sókratovi stejně, jako vysvětlovat citace z Bible. Rozsah jeho znalostí byl obrovský. Zodpověděl vše, na co se kdokoli dotázal. Dokonce prý ještě dříve, než se stačil zeptat. Uměl číst budoucnost, a to do detailu. Spousta badatelů se tedy začala o jeho zvláštní kousky zajímat. Někteří byli dokonce přesvědčeni, že jde o davovou psychózu. Saí Baba své přívržence, kteří věřili v jeho nadpřirozené schopnosti, přesvědčil prakticky o všem. Některé věci si prý dokonce vymýšlel, jen aby vyzdvihly jeho osobu. Nějakou dobu se jeho zázraky zabýval i Beyerstein z kanadského Vencouveru, kde působil jako biofyzik na univerzitě. Sepsal několik článků, v nichž znalosti Svatého muže zpochybňoval. Několik dalších pozorovatelů z řad vědců také odmítá připustit, že jeho zázraky byly skutečné. Podle nich se jedná jen o dokonale zvládnuté triky, které, při pilném tréninku, dokáže předvést i spousta dalších. Hmatatelný důkaz o podvodu ale neexistuje.

Saí Baba tak nadále zůstává Svatým mužem. Tvrdil, že své nynější tělo prý opustí v roce 2021, kdy mu bude 96 let, aby se znovu narodil jako Prema Baba. Spletl se tedy o rovných 10 let. Je to důkaz, že byl podvodníkem?

Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470876
DnesDnes88
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1291
Tento měsícTento měsíc2506

Partnerské weby

apartman banner