Počátky českého spiritismu jsou nerozlučně spjaty s osobou Karla Sezemského. Byl to podivuhodný člověk, ale dá se říci, že česká historie na něho poněkud pozapomněla. Pojďme si o jeho životě a odkazu, který pro dějiny spiritismu v Čechách zanechal, povědět

něco více. Světlo světa spatřil roku 1860. Je náhodou, že právě v poutním místě Mariazell v Rakousku? Jeho rodiče byli Češi, otec zde provozoval krejčovskou živnost. Karel Sezemský pocházel tedy ze skromných poměrů a ke vzdělání neměl přístup, ale vyučil se rukavičkářem a pouzdrařem. Byl však přirozeně inteligentní a proslul jako vášnivý čtenář. Traduje se, že v Boha příliš nevěřil, ale jak se říká, v dospělosti ho „nějak chytil“ právě spiritismus. Tato okultní věda začínala být v módě, ale byla oficiálními církevními kruhy pronásledována. Proto byli spiritisté ke každému novému členu nedůvěřiví. Co když je to špeh? Karel Sezemský po zhruba 10 letech působení ve smíchovském spiritistickém spolku začal jezdit do Podkrkonoší, pořádat seance a posléze přispívat do časopisu Hvězda záhrobí. Zde měl totiž spiritismus dlouhou tradici (vzpomínáte na knihu Antala Staška Blouznivci našich hor?). Na seanci v Trutnově se prý „projevila“ Sezemského třicet let zesnulá babička...

Posléze se, podle pramenů, začal ukazovat jeho obchodní i organizační talent a Sezemský se rozhodl založit knižnici české spiritistické literatury, která vyprodukovala za dobu své existence úctyhodných dvě stě titulů. Nesmíme ovšem zapomenout na jeho vlajkovou loď, kterou byl časopis Posel záhrobní, jenž vycházel od roku 1900 po celých čtyřicet let. Zakázali ho až nacisté, kterým spiritismus po chuti nebyl. Karel Sezemský však měl štěstí i ve výběru své životní družky Marie, se kterou se oženil v roce 1890. Nejenže byla médiem a jasnovidkou, ale neúnavně mu pomáhala ve vydávání časopisu (vydávala jej i po jeho smrti), ale i v organizování seancí, přednášek a - řečeno dnešním jazykem - dalších projektů, mezi které patřilo i uvedení divadelní hry se spiritistickou tematikou – Na prahu věčnosti (autor František Vodrážka).

Úcta ve světě

Rakousko-uherským úřadům se Sezemského popularita příliš nezamlouvala, a tak ho začaly šikanovat. Předhazovaly mu i fakt, že kvůli svému přesvědčení odmítal nastoupit do armády, pokutovaly ho za tzv. nedovolené shromažďování a několikrát ho i uvěznily.

Zahraniční spiritistické spolky si ho však považovaly. Podle zdrojů se prý stal doslova legendou a byl několikrát pozván do ciziny. Navštívil Chorvatsko, Francii a prý byl pozván i do Spojených států, kam se však již kvůli chatrnému zdraví nedostal. Úctu, kterou mu ostatní kolegové v „branži“ prokazovali, lze dokumentovat jeho zvolením zemským důvěrníkem za Čechy. Ale ve skutečnosti byl považován za hlavu všech česky mluvících spiritistů na světě.

Karel Sezemský, mimochodem velký propagátor pohřbů žehem, zemřel v roce 1936. Ví se, že až do pozdního věku šlapal v každém počasí s pořádným nákladem svých výtisků Posla záhrobního za nedočkavými čtenáři.

(elk)

Foto: Muzeum Nová Paka

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504525
DnesDnes157
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2777
Tento měsícTento měsíc15871

Partnerské weby

apartman banner