Kometám se přisuzovaly výjimečné vlastnosti. Signalizovaly změny, nemoci, epidemie, sociální bouře. Snad jedině ta biblická nad Betlémem přinášela lidstvu radostnou zvěst.
Kometa je složena ze směsi plynů, prachu, zmrzlé vody a kamenů. Když se dostane blíž ke Slun ci, zahřívá se a unikající proud plynů vytvoří charakteristický ocas.

Ze středověku se dochovala celá řada strašidelných popisů zjevených komet. V roce 1528 se nad Francií ukázala krvavá kometa, byla neobyčejně dlouhá a při pohledu na ni prý mnoho lidí onemocnělo. Mniši zapsali, že ve světle komety lidé spatřovali neblahá znamení: boží ruku, velké meče, sekery a zakrvácené nože. Jiní svědci na obloze rozpoznali tváře obrů, pekelných knížat, šklebící se modly. Zavládla panika, očekával se konec světa. Někteří záhadologové spekulují, zda tehdy lidé neviděli něco daleko nebezpečnějšího, záhadnějšího. Mají na mysli dosluhující a padající kosmické zbraně a satelity z dob „válek bohů“. Přibližně před 12 tisíci lety prý došlo ke zničení vyspělých pozemských civilizací v atomových válkách.

V roce 1456 se vyděsil i sám papež, když se nad Bělehradem objevila kometa, město v tu dobu obléhala turecká vojska. Bylo přijato zajímavé magické řešení - Svatý otec nařídil všeobecné modlení a v poledne se rozezněly všechny zvony kostelů a kaplí. Speciálně vyškolení řeholníci se ujali akce a vedli modlící se davy. Kněží, sloužily mezi nimi i abatyše, matky představené z klášterů, celebrovali mimořádné mše a věnovali se křesťanské magii. Rituál zabral, osmanská vojska se třásla a ostatní válečníci prchali pryč. Všichni křesťané si přáli jediné, aby obrovská kometa spadla na nepřátelské šiky, což se (naštěstí) nestalo.

Pozorování komet má dlouhou historii, nejstarší zmínky pocházejí z roku 2296 před naším letopočtem. A proč se vlasatice s ohonem lidé tolik báli? Protože jim připomínala boží ohnivé metly, které potrestají hříšné národy i jedince. Ještě v roce 1910 rapidně vzrostl počet sebevražd. Důvod? Panický strach z návratu Halleovy komety.
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457964
DnesDnes395
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1090
Tento měsícTento měsíc8910

Partnerské weby

apartman banner