Kolem anglického alchymisty a mága Edwarda Kelleyho, který působil také na území Čech, panuje dodnes mnoho legend, pravdivých, zkreslených i všelijak upravených polopravd. Edward se narodil v anglickém Worcesteru v nezámožné rodině pod jménem Edward Talbot roku 1555 a už od mládí se vyznačoval intelektuálním nadáním a značnou zvídavostí. Krátce studoval v Oxfordu, stal se lékárnickým pomocník em a později písařem. Za padělání listin mu kat v roce 1580 uřezal obě uši.

Tehdy Edward uprchl do Walesu, přijal jméno Kelley a začal nosit dlouhé vlasy, aby mu překrývaly chybějící uši. Když se mu podařilo získat alchymistický rukopis, údajný kámen mudrců a elixír života, vydal se za proslaveným učencem a alchymistou k Londýnu, kterým nebyl nikdo jiný než John Dee. Tento mistr magie a tajemna si Kelleyho oblíbil a později se s ním vypravil na pozvání do Polska. Při návratu se zastavili v Praze, kde se s úspěchem ucházeli o přízeň císaře Rudolfa II. Vědy i alchymie císaře zajímaly více než vlastní politika, takže v roce 1584 pověřil Tadeáše Hájka z Hájku (představoval zkušebního komisaře pro kandidáty zlatodějství u dvora), aby nové uchazeče vyzkoušel. V jeho domě pak provedl John Dee před svědky transformaci rtuti ve zlato.

Protestant John Dee se však dostal do politického nesouladu s katolickým stavem, což mu vyneslo vypovězení ze země. John Dee i Edward Kelley však brzy dosáhli povolení k návratu mimo Prahu, takže zavítali na třeboňský zámek tehdy nejmocnějšího a nejbohatšího člověka království - Viléma z Rožmberku. Kelley pak zůstal v jeho službách a dosáhl zde značných alchymistických úspěchů. To mu pomohlo pět získat přízeň císaře Rudolfa II., takže pak pracoval jako dvorní alchymista jak pro císaře, tak i pro Viléma z Rožmberku, který mu nejen dobře platil, ale dal mu i značný dědický majetek a zvláštní privilegia na těžbu zlata v částečně opuštěných dolech. I císař si alchymistu, který též patřil k šarlatánům, oblíbil, často s ním hovořil o záhadách vědy i života, přičemž s ním trávil dny i noci v laboratoři. Jmenoval ho dokonce císařským radou a na českých stavech mu vymohl přijetí za obyvatele Českého království. Přitom Kelley zajížděl i do Třeboně, kde se setkával s J. Deem, který pobýval u pana Viléma.
V době svých vrcholných úspěchů se Kelley oženil s anglickou emigrantkou Westonovou, která žila se dvěma dětmi v Mostě. V Praze pak Kelley koupil dva domy, z nichž jeden je dodnes znám jako Faustův. Slavná Kelleyho kariéra se však přiblížila ke konci, když se dostal do sporu s královským úředníkem, kterého v roce 1591 při souboji těžce zranil. Kelley byl zatčen, vsazen do Bílé věže v Praze a pak převezen do vězení na Křivoklát.

Přátelé a příznivci na Kelleyho nezapomněli. Nikdy neztratil podporu Viléma z Rožmberku a dokonce se za něho přimlouvala i anglická královna Alžběta, kterou o to požádal přátelsky spřízněný John Dee. Alžběta chtěla Kelleyho vysvobodit a vzít si ho ke svému dvoru, ale vše bylo marné. Kelley se pak pokusil o útěk z Křivoklátu, ale skončilo to zraněním a amputací jeho znovu zatřen a odvezen do Mostu na hrad Hněvín. Tou dobou již jeho mecenáš a ochránce Vilém z Rožmberku nežil, ovšem Kelley se mohl na mosteckém hradě volně pohybovat a přijímat návštěvy členů rodiny. Na Hněvíně mág pobýval a byl střežen i se svým pomocníkem M. Bragadinim, šarlatánem řeckého původu. Kelley v Mostě dokončil své alchymistické dílo Pojednání o kameni mudrců a v roce 1597 se jeho manželka pokusila v Praze u císaře vyprosit milost. Když nepochodila, domluvila při návštěvě svého manžela útěk do Saska a pak do Anglie. Útěk se však nezdařil a Kelley si zlomil i druhou nohu. Tehdy si uvědomil zenit své kariéry i života, takže osudově psychicky zdeptaný spáchal v roce 1598 sebevraždu – otrávil se jakýmsi elixírem smrti. Jelikož se mnozí mága obávali i po smrti, byly jeho ostatky uloženy v hluboké štole vytesané ve skále pod hradem. Z jeho manželství s Janou Westonovou pochází syn Adam Kelley a nevlastní dcera Alžběta Jana Westonová, řečená Westonie (1582 - 1612), která proslula jako známá básnířka.
PAVEL KOVÁŘ
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475535
DnesDnes124
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1876
Tento měsícTento měsíc7165

Partnerské weby

apartman banner