Přírodou vytvořený a lidskou rukou upravený skalní masiv nad obcí Jestřebí nedaleko Máchova jezera odjakživa přitahoval pozornost silných osobností nebo duše romantiků. Už zdálky tato skála, podobná obrovskému korábu, učarovala Karlu Hynku Máchovi, který ji

zařadil do své sbírky Hrady spatřené, a právě zde začal psát svůj legendární Máj.

Ovšem ještě dlouho před Máchou si hrad a jeho okolí vytipovala jako svou základnu jiná silná osobnost - loupeživý rytíř Pancíř. Ten na počátku 15. století řádil po celém kraji tak mocně, že proti němu musela vytáhnout i zemská hotovost (stavovské vojsko). Nakonec byl jeho hrad dobyt, rytíř zajat a na popravišti na Šibeničním vršku u Doks sťat. Mimochodem, stalo se tak jen kousek od návrší Klůček nad Máchovým jezerem, kde dříve stávala tvrz, kterou Pancíř vyloupil a vypálil.

Ani po jeho smrti však zájem o hrad Jestřebí neustal. Mnozí hledači pokladů věřili, že v jeho zbytcích, kdesi hluboko v tajných skalních kobkách, zůstal velký Pancířův poklad z naloupeného zboží a čeká tu jen na ně, až ho objeví. Hrad tedy dlouhé generace trpěl nájezdy zlatokopů, a když ti nakonec odtáhli, vystřídaly je za posledních 170 let několikrát klimatické změny počasí a přívalové deště, které způsobily sesuv části poškozené hradní skály a změnu jejího tvaru. Naposledy se tak stalo v roce 2009, kdy byla nenávratně ztracena část vyššího západního skalního bloku.

Legenda o zkamenělé panně

Naproti hradu Jestřebí, na druhé straně silnice od České Lípy do Mladé Boleslavi, se tyčí skalnatý a zalesněný hřeben. Jednomu z jeho vršků se říká Spící panna. Podle místní legendy zde zkameněla dcera zemana z nedaleké tvrze Myšlín, vystavěné na ostrůvku uprostřed Máchova jezera, který se tehdy jmenoval Velký rybník (letos to bude přesně 650 let, kdy byl císařem Karlem IV. založen). Neštěstí ji potkalo proto, že se odmítala provdat za rytíře Pancíře i přes to, že sňatek byl už domluvený. Prý se tady někdy ozývají ze skalních puklin také hlasy myšlínských zvonů, ztracených během třicetileté války.

Sázka s čertem

Myšlínská tvrz a hrad Jestřebí jsou spolu spojeny ještě jednou pověstí, která vysvětluje vznik těchto ostrůvků uprostřed Máchova jezera. Došlo k tomu díky sázce, kterou spolu uzavřeli mlynář ze Starých Splavů a čert o to, kdo z nich za jednu noc navrší vyšší kopec. Mlynář, pro kterého to byla poslední šance, jak se vyhnout peklu, protože to byl velmi zlý člověk, sázku vyhrál díky kouzelné zástěře. Tu dostal od staré lesní babice. Čert, který chtěl sázku vyhrát tím, že postaví v okolní rovině nevídaný kopec Bezděz, sázku prohrál, protože znenadání a předčasně ve statku pod hradem Jestřebí zakokrhal kohout. Pekelník, který odtud právě nesl k Bezdězu poslední dva kameny, je ve vzteku shodil do vod Máchova jezera a pak zmizel. Oba balvany musely být vskutku obrovské, protože se z nich dodnes zachovaly dva ostrůvky, na kterých kdysi lidé vystavěli pevné tvrze. Dnes jsou oba ostrovy pro návštěvníky nepřístupné, neboť se na nich nacházejí ptačí rezervace.

Jak Dalibora myši málem snědly

K Myšímu ostrůvku a zřícenině na něm se váže ještě jedna prastará, ale podle všeho i částečně pravdivá, legenda. Podle ní měl za dob třicetileté války hrabě Dalibor z Myšlína tak velký strach o svůj majetek, že zde uprostřed jezera nechal vystavět malý hrádek, a pak se nechal na ostrůvek odvézt lodí i se svým majetkem a zásobami. Měl to vymyšlené tak, že tu bez úhony a v bezpečí přečká všechny problémy. Jenže v jednom z pytlů mouky se s ním na ostrůvek dostala malá myška. Ta pak ve skladu potravin vyvedla mladé, načež následovalo nekontrolovatelné přemnožení, kterému už Dalibor z Myšlína prostě nemohl zabránit. Myši spořádaly veškeré zásoby a bez nich Dalibor nemohl na ostrově dále přebývat. Jednoho dne proto musel přeplavat na břeh, povolat převozníka a s hanbou z ostrova zmizet. Od té doby se mu neřeklo jinak, než Dalibor z Myšína. A jeho skále uprostřed jezera Myší  ostrov.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451288
DnesDnes385
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3319
Tento měsícTento měsíc2234

Partnerské weby

apartman banner