Olivovník pochází z oblasti Středozemního moře a je tak úzce spjat s historií a kulturou těchto krajů, že se stal symbolem Středomoří. Ale to ví zřejmě každý, stejně jako to, že se z plodů olivovníku vyrábí olivový olej, jenž byl od nepaměti velmi ceněným artiklem. Ve starověku byl

užíván k přípravě pokrmů, v lékařství, k masážím, k přípravě kosmetických prostředků, jako náplň chrámových lamp nebo ke konzervaci. Na Krétě začali Řekové pěstovat olivy ve velkém již před 3 000 lety. A odtud také pocházejí nejkvalitnější oleje na světě.

Jak ale poznat kvalitní olivový olej?

Nabízíme pár osvědčených rad:

- Spolehlivý a jednoduchý způsob je - prostě jej ochutnat. Měl by být mírně hořký a palčivý, rozhodně nesmíte cítit plíseň nebo ocet. Zatuchlá nebo žluklá chuť je samozřejmě též na závadu.

 - Kupujte olej ve skle nebo v plechovkách, kde je chráněn před světlem a dalšími vlivy.

- Používejte jen kvalitní oleje, i když jsou dražší. Máte jistotu, že olivy byly sklízené tradičním způsobem, za studena a bez chemie.

Recept na nakládaný sýr   

Potřebujeme: 300 g sýra feta (může být i balkánský), 4 stroužky česneku, 1 chilli papričku, 350 ml extra panenského olivového oleje, 15 kuliček černého pepře.

Postup: Sýr nakrájíme na menší kostky, oloupané stroužky česneku povaříme asi minutu ve vodě a osušíme. Do sklenice dáme jednu vrstvu sýra, stroužek česneku, 5 kuliček pepře a několik koleček papričky. Vrstvíme až do naplnění sklenice. Vše zalijeme olejem a pevně uzavřeme. Necháme týden odležet na tmavém a chladném místě.

Sýr používáme do salátů, na těstoviny nebo jako chuťovku s pita chlebem, případně s čerstvou bagetou.

(luv)

Příště se dozvíte, jak je olivový olej prospěšný našemu zdraví.

Výhradně krétský extra virgin olej z vybraných tradičně pěstovaných olivovníků z okolí Herakleionusi můžete objednat za velmi výhodnou cenu v zásilkovém obchodě Spirit na telefonních číslech 472 744 568 a 844 111 172 nebo prostřednictvím internetu: www.spiritochod.cz či na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457147
DnesDnes273
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden273
Tento měsícTento měsíc8093

Partnerské weby

apartman banner