Když naše babičky říkávaly, že bude pršet, protože jim loupe v kloubech, a přičítal-li otec mrzutou náladu náhlému stoupnutí teploty, považovali jsme to za hloupou pověru. Existují ale vědecké důkazy o tom, že počasí má v našem životě mnohem důležitější úlohu, než

si mnozí lidé uvědomují. Vezměme si například sluneční skvrny. Čas od času se stávají hlavním předmětem hovoru. Slunečním skvrnám se přičítá například úbytek srážek v některých krajích, nadbytek v jiných. Sluneční skvrny jsou sice od nás tak daleko, že nikdo nemůže vyvrátit to, co o nich řekneme, ale určité klimatické poměry existují jen za slunečních skvrn. Severní záře jsou nejjasnější, když „se přes sluneční povrch ženou tyto vichřice“. Elektricky nabité částečky vstupují do našeho ovzduší, jež reaguje na zvýšenou teplotu nasáváním velkého množství mořské vody, kterou přeměňuje nejprve v mraky, pak v déšť. Tyto deště ochlazují vzduch. Sluneční skvrny mají vliv i na růst rostlin. Z let na kmenech je vidět, že růst je největší v době maxima slunečních skvrn. V té době se také vyskytuje více kožešinových zvířat.

Známý meteorolog Ellsworth Huntington uskutečnil několik zajímavých pokusů za účelem zjistit, je-li nějaký vztah mezi lidským osudem a počasím. Ať žijeme na jihu nebo na severu, naše reakce na podnebí je vždy stejná. Naše tělesné zdraví nebo váha jdou ruku v ruce - nahoru nebo dolů - s duševní čilostí a výkonností v práci. Obojí stoupá na jaře a na začátku léta, klesá v létě a na začátku podzimu, a stoupá znovu, a to ještě výše, v listopadu. Obojí dosahuje nejnižšího bodu v lednu a v červenci. Všichni, jak se zdá, se cítíme nejlépe v „prostředních“ ročních dobách. Optimální teplota pro tělesnou výkonnost je kolem dvaceti stupňů Celsia. Jakmile stoupne nad dvacet nebo klesne pod pět, pracovní výkonnost klesá. Lidstvu se daří nejlépe za teplot, které se pohybují kolem 15 °C v létě a kolem 5° C v zimě. Jdeme-li do vysokých hor, podnebí způsobí pronikavé změny v našem těle. Počet červených krvinek stoupne. To znamená, že se zvyšuje naše energie a toto zvýšení se udržuje nějakou dobu po návratu do roviny.

Sami známe, jakou moc má počasí nad námi v létě. Stoupne-li rtuť teploměru a vlhkost, shledáme, že se mnohem hůře ovládáme a stejně těžko se nutíme do práce. Pokrok každé rasy, poněvadž závisí na jejím zdraví a na duševní energii, je určován v základě podnebními poměry, ve kterých žije. A proměnlivost podnebí nepochybně vysvětluje mnoho našich rysů, zvyků, způsob života i práci.  

(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457101
DnesDnes227
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden227
Tento měsícTento měsíc8047

Partnerské weby

apartman banner