Mozek - centrála veškerého spojení

Odtud jsou koordinovány veškeré procesy v těle, vše překontrolováno i ukládáno. Únava nebo zapomnětlivost jsou první varování, že naše šedé buňky potřebují více pozornosti.

Co udrží

mozek fit: Chce být využíván, jinak ochabuje. Vyhněte se proto rutině. Jako pravorucí se snažte vykonávat práci levou rukou, změňte supermarket, volte jinou cestu do práce. Kdo chce pro svůj mozek dělat něco víc, měl by se učit nějakou cizí řeč, je to super trénink pro mozek.

Srdce - neúnavná pumpa

Ženy by měly vědět, že kouření v kombinaci s nadváhou, stresem a hormonálními pilulkami zvyšuje riziko infarktu o třicet procent. Nebezpečí hrozí při soustavné únavě, bolesti v nadbřišku a oblasti zad.

Co udrží srdce fit: Příliš vysoký tlak v cévách, zvýšené hodnoty tuku v krvi  a vnitřní břišní tuk by měly být pokud možno rychle odbourány. Pomáhají například pěší túry nebo jízda na kole, ale i častá konzumace ryb, ovoce, zeleniny, olivového oleje.

Ledviny - silná filtrační stanice

Obě ledviny, velké jako pěst, jsou naší čistírnou. Filtrují odpadní látky z krve a vyplavují z těla kyseliny, které vznikají při odbourávání tuku a bílkovin. Jestliže nepracují optimálně, projeví se to na ochablé kůži, která je současně bledá. Dalšími varovnými signály jsou: bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, únava, ukládání vody v nohách.

Co udrží ledviny fit: Denně 2 až 2,5 litru minerální vody nebo bylinkového čaje jsou pro zdravý chod ledvin  nezbytné. Třítýdenní kúra s čajem z kopřiv dokonale vyčistí močové cesty. Při chladnějším počasí je třeba vždy ledviny udržovat v teple. Jestliže prochladnou, nejsou prokrvovány, což oslabuje produkci moče a bakterie se mohou snáze „zahnízdit“.

Střeva - sídlo imunitního systému

Jestliže nejsou v pořádku, jsme často nemocní, poněvadž kolem 80 % imunitních buněk sídlí ve střevech. Rovněž trávení a zásobování výživnými látkami není funkční, protože je řízeno nervovými buňkami ve střevech. Při častém průjmu nebo zácpě by se mělo neprodleně absolvovat lékařské vyšetření.

Co udrží střeva fit: Ať při jídle nebo trávení, střeva milují pravidelný rytmus.

Páteř - citlivá osa těla

Bez zdravé páteře toho moc nenaděláme. To ví kolem osmdesáti procent obyvatel, kteří minimálně jednou za život bolesti zad prodělali. Na vině je ve většině případech chybné držení těla, přetěžování a ochablé svalstvo.

Co udrží páteř fit? Kouzelné slovo je pohyb, který udržuje jak břišní, ta i zádové svalstvo v dobré kondici.

(nech)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458672
DnesDnes468
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1798
Tento měsícTento měsíc9618

Partnerské weby

apartman banner