Čtenářku Helenu zajímá: „V krámku s indickým zbožím jsem objevila předmět nezvyklého tvaru. Prý to je dorje, ale prodavačka mi nebyla schopná říci, k čemu se používá.“

Tibetští lámové tvrdí, že symbolizuje základ - esenci, jež je tak ryzí, že na

ni nic ve vesmíru nemůže působit, působí jen sama na sebe. Stejně jako diamant může být rozřezán pouze jiným diamantem. Některé výklady podstaty dorje jsou založeny na vybraných vlastnostech neutrinů procházejících skrz hmotu, jako by byly průhledné. Neutriny nejsou ovlivňovány elektromagnetickou silou a nenesou žádný náboj, nejsou negativní ani pozitivní. Jsou v nich vyrovnány (vybalancovány) obě polarity. Dorje vyjadřuje nezbytnou jednotu tvořící základnu polarity a duality. Je mezi dvěma póly a v jejich spojení je diamantem, vznikem nové kvality. V sanskrtském překladu je dorje diamantový prostředek. Učení diamantového prostředku slouží k odkrytí zářícího diamantu osvícené mysli uvnitř vlastního srdce.

Symbol dorje má tvar žezla jako znaku nejvyšší suverénní moci. Ve středu je sféra symbolizující nerozdílnost formy vesmíru. V sanskrtu je toto nazýváno bindu, což je kapka, semeno, nejmenší jednotka. Jeho potencionální síla je znázorněna točitým vycházením ze středu koule. Na obou stranách této koule jsou lotosové květy symbolizující polaritní protějšky muž - žena, jin - jang, světlo - tma, dobro - zlo. Okvětní lístky jsou obráceny čelem od středu koule, jež je jako šperk v srdci lotosu. Od dvou lotosových květů září paprsky sbíhající se zpět do bodu na koncích žezla. Ty odkazují na rozlišení původní energie do mnoha úrovní, právě tak jako čisté světlo vědomí je rozlišeno do barev a stupňů vědomí. Rozdílné energie se pak sbíhají nad bodem vyšší jednoty tvořící dva konce symbolu sjednocené sféry vědomí.

Dorje není pouhá věc…

Může být průvodcem, který pomůže naladit naše představy k rovnováze. Tajemství je v jeho tvaru. Dorje byly vždy vysoce ceněny a přecházely od lámy k lámovi přes celé generace. Jejich význam je jak v nastoupení symbolické vstupní cesty do stavu perfektní rovnováhy, tak v energii vtlačené dovnitř předcházejícími uživateli. Jde o duchaplné nástroje. Nejenže symbolizují velkou moc, ale jsou i řetězcem energie, jejíž kvalitu zvýšili jednotliví uživatelé, původně lámové.

Dorje funguje jako trojrozměrná mandala a může být použito jako objekt koncentrace. Tradiční metoda užití je ve spojení s mantrou. Můžeme použít například mantru OM MANI PADME HUM, což znamená „čisté vědomí je šperk v srdci lotosu“. Mantra funguje jako výkonná pomůcka pro soustředění vědomí do chvějícího se vzorku v rezonanci s tímto předmětem. Dorje při zpěvu mantry držíme v pravé ruce a palcem pravé ruky třeme podélný úsek každé špice. Přitom jím otáčíme ve směru hodinových ručiček v rytmu mantry.

Význam jednotlivých částí

Každá část dorje je symbolem rozdílného aspektu vědomí. Střední držadlo reprezentuje čisté vědomí, každý z bodců nějaký aspekt. Pokud používáme čtyřbodcový model, může každý bodec pro člověka znamenat čtyři stavy - plazma, plyn, tekutina, hmota. U osmibodcového modelu může každý bodec reprezentovat sedm stupňů bytí - červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigo, fialovou, černou. Tím, jak mneme každý bodec, dochází k ladění do určité úrovně a vyvážení spolu s ostatními do jednotné oblasti čistého vědomí. Jakmile protřeme všechny špice na jeho konci, otočíme dorje vzhůru nohama (ve směru hodinových ručiček) a opakujeme proces ladící do přírodní polarity. Pozitivní nebude pozitivem bez negativa a nebude žádná rovnováha vesmíru, jestliže nejsou protiklady v rovnováze. Když třeme protější konec, můžeme použít naše představy, abychom se naladili do velmi dobré mezihry opaku událostí všeho okolo a v našem vědomí. Tato mezihra mezi polaritami je srdcem sexuality. Všechno ve vesmíru je výsledkem sexuálního spojení v některých stupních vědomí a můžeme užít tohoto cvičení, abychom se naladili do rozdílných stupňů sexuality v rámci kosmu.

Cvičení s dorje je vhodné k řešení zauzlených lidských problémů. Pokud nezjistíme jádro problému, tj. proč dochází ke konfliktům, bývá hlavní příčinou nesprávné zadání klíčové otázky a nesoustředěnost vnitřního pohledu na věc. Při správném používání dorje můžeme získat neocenitelného pomocníka. Lze ho používat k energetickému dobíjení. V tom případě ho držíme v levé nebo pravé ruce za jedno jeho rameno a druhé rameno trčí vzhůru. Už při jeho správném držení cítíme příliv vesmírné energie.

Ing. Josef Schrötter

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476747
DnesDnes687
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3088
Tento měsícTento měsíc8377

Partnerské weby

apartman banner