Dominikální Paseky se původně jmenovaly  Hlubošské Paseky, podle blízké obce a sídla panství. Nakonec se vžil název Dominikální, protože panská (dominiální) půda zde byla za výhodných podmínek  pronajata Krušnohorcům z Německa. Půvabná horská vesnička má

i svá tajemství.

Dosídlenci z Krušných hor přicházeli i na sousední Rožmitálsko. Po třicetileté válce byla mužská populace zdecimována,  majitelé panství potřebovali nové pracovní síly. Nabídli  jim různé výhody, půdu i „daňové prázdniny“.

U krásné kapličky se zjevovaly přízraky velebného kmeta. Na stejném místě prý v dávných dobách stávala pohanská modla s božištěm. Možná je tento přízrak jen přírodním jevem, projekcí dávných událostí. Kdo sem zavítá, je překvapen všudypřítomnou pozitivní energií, která vyzařuje odevšad. Není divu, Dominikální Paseky leží na  významné energetické linii, zasahuje sem z jihu a pokračuje dále na sever.

Sousední Hluboš se pyšní odevšad  viditelným kostelem, také on stojí na místě bývalého božiště. Svatostánek pochází ze sedmdesátých let devatenáctého století, ale již ve století sedmnáctém zde trůnila barokní kaple. Část původního zdiva se architektům podařilo zakomponovat do novorenesanční stavby. Nesmíme minout zdejší zámek. Dříve tu stávala tvrz, nejprve dřevěná, později kamenná. A to vše již v desátém století! Tvrz byla později přebudována na barokní zámeček, ale ten nechal v roce 1735 hrabě Hochberg zbourat. Vznikl zde unikátní zámek s posvátnou zahradou, s fontánami a různými dobovými  „vychytávkami“. V komplexu se nacházela i celá řada technických  zázraků, japonská meditační zahrada či romantická jeskyně. Prezident T. G. Masaryk  tu ve dvacátých letech minulého století několikrát pobýval, zámek si zvolil za své první letní sídlo.

Krajina v brdském podhůří je podmanivá a její krásu dotváří  leckdy doslova pohádková atmosféra na nebesích. Když z mraků vysvitne sluníčko, ochránce hermetiků, alchymistů, symbol zlata, dotkne se hlubošského zámku a pozlatí jeho střechy. Možná se tak o slovo hlásí dávné sluneční božstvo, vždyť právě zde prý kdysi stávala svatyně jeho uctívačů.

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454059
DnesDnes93
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1966
Tento měsícTento měsíc5005

Partnerské weby

apartman banner