Necelých dvacet kilometrů od rakouských hranic v severozápadní části Maďarska poblíž Neziderského jezera (Fertő) se zdejší lázně chlubí termálním pramenem, vyvěrajícím z hloubky 1 500 metrů o teplotě 55 stupňů Celsia. Město Scarbantia na jeho jižním břehu

vybudovali Římané a jezero překřtili na Lacus-Peiso. Oblast kolem jezera patřila za krále Přemysla Otakara II. k zemím koruny české.

V průběhu pozdního středověku ovládli oblast Maďaři a městu dali název Sopron (Šoproň), Habsburkové zase pojmenovali město Ödenburg. Za jejich vlády převládlo v krajině křesťanství. Všude je mnoho sakrálních památek vzhledem k tomu, že zde žijí převážně katolíci. Návštěvníky udiví množství soch, božích muk, kapliček. Kostely o nedělích, a zvláště o všech církevních svátcích, jsou zaplněné věřícími.

Příznivé podnebí a podzemní minerální vody umožnily vytvořit celou řadu lázní. Některá z míst mají dokonce i německá označení. Jedním z míst, které obdrželo status lázní teprve v roce 2004, je Hegykö - jsou tu pověstné maďarské termální lázně. Mají jednu obrovskou výhodu - leží v těsné blízkost břehů Neziderského jezera, díky čemuž mají o návštěvníky v podstatě postaráno. Navíc jsou asi dvacet kilometrů od rakouských hranic.

Národní park Neziderské jezero

Nenápadná vesnice s asi tisícovkou obyvatel leží v oblasti, která byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Jde o Národní park Neziderské jezero. V nejbližším okolí je vyznačeno pět set kilometrů cyklostezek, které v rovinaté krajině poslouží především ke sportování. Pokud přijíždějí návštěvníci s karavany, jsou pro ně připraveny dva kempy. Nacházejí se při příjezdu do obce vedle sebe. K dispozici je  obchod s potravinami dobře zásobený čerstvými produkty a maďarskými specialitami. Běžně funguje i obecní trh, kde vesničané prodávají své plodiny a výrobky.

Vedle kostela je v obci i malé muzeum, jež svým charakterem připomíná Moravské Slovácko. Zájemci tu najdou obrazy zpodobňující Ježíše Krista v typických rámech, prodávaných třeba na Velehradě. Chrámová loď v kostele se od jihomoravských kostelů téměř neodlišuje. Stejné jsou i motivy na výšivkách. Se svou lidovou krásou a prostotou je muzeum součástí statku, kde lidé bydlí a o muzeum pečují.

Bahenní koupele a termální pramen

Široký rozsah služeb činí z vesnických lázní zařízení, které si nezadá s významnými lázeňskými centry. Komplex bazénů se nachází uprostřed obce o rozloze šesti hektarů s částmi parků. Dva bazény jsou úplně zastřešené, jeden z části. I v období adventu má vzduch teplotu okolo pěti stupňů, zatímco teplota termálního bazénu dosahuje až 39 stupňů.

Lázně nabízí také skvělou bahenní koupel, která je založena na příznivém účinku bahna na organismus. Termální pramen tryská z hloubky patnáct set metrů a má teplotu okolo 55 stupňů. Kyselost a hydrogenuhličité složení je vhodné pro léčbu kožních onemocnění, urologických a gynekologických problémů nebo pohybového aparátu. Setkávají se zde především senioři z Rakouska, Německa, ale také Česka. Láká je sem nejen příjemné a laskavé venkovské prostředí, ale hlavně příznivé mimosezónní ceny.

Text a foto: Milan Turek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453640
DnesDnes336
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1547
Tento měsícTento měsíc4586

Partnerské weby

apartman banner