Vysoko v severovýchodní části župy Börzsöny, na skalnatém hřebeni vysokém 444 m, byl postaven hrad Drégely, který byl poprvé zmíněn v listině roku 1285. Jeho stavitelé byli členy šlechtického rodu Hont-Pázmány. Hrad byl založen pravděpodobně v roce

1250. V prvních desetiletích 14. století přešlo panství do královského držení. V roce 1390 získal hrad šlechtický rod Tari, který zůstal vlastníkem až do roku 1424, kdy se vrátil do královského držení. Od roku 1438 patřilo opevnění arcibiskupství v Ostřihomi. Po proniknutí osmanských vojsk do maďarského království, stejně jako v roce 1552, si paša z města Budín podmanil mnoho pevností severovýchodní části země. Hradní posádka pod velením kapitána Juraje (György)Szondy čtyři dny srdnatě bránila relativně malou dispozici. Nakonec bylo všech 150 obránců zabito, neboť 10 000 obléhatelů nemohli zastavit. Jejich hrdinská vytrvalost zůstala symbolem maďarského historického povědomí.

Hrad zničený při obléhání osmanskými Turky, pokud má člověk věřit turecké historiografii, byl později přestavěn. Bylo tu umístěno téměř 200 vojáků, kteří byli určeni pro společnou obranu významného opevnění. Po roce 1593 hrad již pravděpodobně neměl ze strategického hlediska významnější funkci.

Statečná obrana proti přesile

V podvečer 6. července 1552 dorazil budínský paša Hádim Ali pod drégelské hradby a vyzval Szondyho, aby se vzdal. Kapitán to odmítl. Turci podpálili podhradí postavené ze dřeva a hlíny a zatlačili obránce do horního hradu. Další ráno začali Turci ostřelovat hrad, palba trvala do 8. července. Potom zavelel paša k útoku, ale Szondy a obránci hradu jej odrazili a způsobili Turkům velké ztráty. Po ústupu opět Hádim Ali spustil dělostřeleckou palbu a prakticky rozstřílel celý hrad.

Před dalším útokem pěchoty paša znovu vyzval Szondyho, aby se vzdal. Setkal se s odmítnutím. Kapitán nechal přivést dva turecké zajatce a vrátil je pašovi jako vyslance se zprávou, aby z chlapců vychoval bohatýry a aby jeho tělo po bitvě pochovali s úctou.

Poslední útok trval několik hodin, protože obránci kladli hrdinský odpor a padli do posledního muže. Po skončení boje Ali paša vyhledal kapitánovo tělo, aby jeho hlavu vystavil na veřejnosti. Jako uznání jeho hrdinství ho však dal pochovat s vojenskými poctami. Na znamení jeho odvahy dal vztyčit nad hrobem jezdecké kopí s vlajkou.

Archeologické práce na zřícenině

Sanace zříceniny hradu začala v roce 1988 a systematický archeologický průzkum v roce 2000. Práce nebyly prvotně zaměřeny na přestavbu západní parkánová zdi, ale především na skalní plošinu horního hradu. Zde archeolog T. Majcher odhalil dochované zbytky severní hranolové věže, budovy kolem nádvoří byly zkoumány pouze menšími sondami. Dále byl objasněn půdorys jižní části dispozice a nakonec byla odkryta část jižního předhradí. Odkrytí sutin přineslo významné nálezy, zejména keramické, které však nebyly dosud zpracované. Podle odkrytých nálezů badatelé určili, že hrad nebyl po obléhání v roce 1552 dále obydlen.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449726
DnesDnes141
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1757
Tento měsícTento měsíc672

Partnerské weby

apartman banner