S přibývajícími roky se žádný člověk nechce smířit. Někdo se spoléhá na doplňky stravy z lékárny, tabletky, jiný hledá alternativní cesty, pomoc z přírody. Jak může olivový olej zmírnit projevy stárnutí?

Změna jídelníčku

Vědci se shodují

na tom, že až pět roků života navíc může člověk získat změnou jídelníčku a životního stylu. Dostatečné množství ovoce a zeleniny ve stravě, ořechy, luštěniny, ryby a nenasycené mastné kyseliny - například ve formě olivového oleje - jsou dobrým základem pro udržení pevného zdraví.

Prospívá srdci

Málo pohybu, sedavý způsob života, nevhodné tuky na talíři se podepisují na vzniku celé řady civilizačních onemocnění. Zejména choroby kardiovaskulárního systému jsou na prvních příčkách v příčině úmrtnosti. Jak dokládají seriózní vědecké studie, olivový olej je skvělou prevencí vzniku srdečních chorob. Obsahuje nenasycené tuky, omega 6 a 3 mastné kyseliny, množství vitaminů, především vitamin E a K, vysoký obsah antioxidantů a tím zlepšuje pružnost cév, snižuje krevní tlak, má protirakovinné účinky, doporučuje se jako prevence Alzheimerovy choroby. Není bez zajímavosti, že například na Krétě, kde je olivový olej hlavním zdrojem tuků, umírá na infarkty a mrtvice jen pět procent lidí.

Artróza

Bolesti kloubů, artróza, revma se většinou hlásí u lidí starších pětačtyřiceti let. Ztuhlé klouby nejsou žádná legrace, ale i v tomto případě se uznává jako součást léčby vyvážená, pestrá strava, zejména změna poměru nasycených a esenciálních tuků ve stravě, zvýšení antioxidantů. Obecně platí, že je vhodné omezit nebo vyloučit příjem živočišných tuků a zvýšit příjem nenasycených mastných kyselin  hlavně omega -3, které jsou důležité pro správnou lubrikaci kloubů.

Obezita

Být do vysokého věku vitální, pružný, výkonný, znamená snažit se udržet optimální hmotnost. Ženy i muži ve středním věku v souvislosti s menopauzou svůj boj s nadváhou často vzdávají. Je však třeba si uvědomit, že ke zvýšenému sklonu k tloustnutí přispívají i hormonální změny, pomalejší metabolismus. I proto by měl být kvalitní olivový olej součástí jídelníčku, v případě hubnutí dokáže hotové zázraky. Dieta s olivovým olejem snižuje škodlivý cholesterol, pomáhá v prevenci cukrovky a zejména při nadváze. Princip spočívá v tom, že se všechny tuky ve stravě nahradí panenským olivovým olejem.

Dobrý zrak

Stárnutí organismu s sebou nese i zhoršování zraku. Po pětačtyřicátém roce věku se zhoršuje vidění na blízko, po šedesátce až polovinu dospělé populace trápí šedý nebo zelený zákal. I zdraví očí může chránit vyvážená strava. Mezi deset potravin, které mohou pozitivně ovlivnit jejich kondici, se například řadí vedle ryb, ořechů, špenátu, sóji, cibule nebo česneku a cibule, olivový olej.    

(se)

DODATEK

Olivový olej špičkové kvality - krétský extra virgin - si můžete objednat prostřednictvím zásilkového obchodu Spirit centrum na telefonních číslech: 800 050 259 nebo 472 744 568, na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a také v e-shopu na www.spiritobchod.cz.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472674
DnesDnes79
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3089
Tento měsícTento měsíc4304

Partnerské weby

apartman banner