Kopřiva je často vnímána jako obtížný plevel. Jde o vytrvalou bylinu s jednoduchými, hranatými stvoly, vysokými až přes jeden metr. Roste v křovinách, na pustých místech, v příkopech, na krajích cest. Kvete v červnu až září. Mladé nerozvinuté lodyhy jsou jedlé jako špenát. Jako léčivá

bylinka byla ceněna už ve středověku, kdy čerstvé kopřivy pomáhaly zmírňovat revmatické bolesti. V klášterní medicíně se využívala jako účinný prostředek proti kašli a zánětům v krku. V listu a nati kopřivy najdeme kromě nenasycených mastných kyselin a minerální soli také draslík a vápník, které mají protizánětlivý a odvodňující účinek. Dále obsahuje vitamin C, vitamin B 1, provitamin A, třísloviny a sacharidy.

V lidovém léčitelství má mnohostranné využití, patří nesporně k bylinám ověřeným časem. Co kopřiva pomáhá léčit? Čaj z jejích listů posiluje organismus, působí proti průjmu a také díky obsahu vitaminu K proti krvácení. Dále snižuje hladinu cukru v krvi, povzbuzuje činnost žláz. Tato, na železo bohatá, rostlina zvyšuje hladinu hemoglobinu a množství červených krvinek v krvi. Nálev z jejích listů a kořenů je močopudný, působí proti nemocem ledvin a močových cest, umožňuje zbavit se přes zimu nahromaděných toxinů. Kromě jiného kopřiva také regeneruje postiženou pokožku po úrazu nebo po popálení.

Čaj připravíme tak, že dvě čajové lžičky čerstvých nebo sušených listů kopřivy přelijeme 150 ml vroucí vody a necháme alespoň deset minut vyluhovat. Kopřivový nápoj udělá dobře lidem, kteří se cítí unavení, má schopnost zbavovat organismus kyselosti, zvyšuje peristaltiku střev. Kopřivovou koupel doporučovali zkušení léčitelé při bolestech zad nebo ischiasu.

(pru)

DODATEK

Kopřivu sušíme na tmavém místě, a to co nejrychleji a při vyšších teplotách, aby listy zůstaly zelené. Správně usušenou rostlinu lze pro léčebné účely používat maximálně jeden rok, později ztrácí své léčebné účinky.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472674
DnesDnes79
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3089
Tento měsícTento měsíc4304

Partnerské weby

apartman banner