Moč, to není pouze odpadní tekutina, která odvádí z těla nepotřebné látky. Pro člověka může být i dobrým pomocníkem při diagnostice vlastního zdravotního stavu.

„Ve staré Číně měli lékaři pojmenování až pro

90 různých zbarvení, zápachů a ,chutě‘ moče. I v našich končinách je zbarvení, eventuálně zápach důležitým indikátorem zdraví,“vysvětluje MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky Uroklinikum, a dodává: „Zbarvení moče také odráží příjem tekutin a charakter stravy. Obvyklá barva moče by měla být slámového nebo jantarového charakteru, bez zápachu. Tmavší koncentrovaná moč je obvykle po ránu a je způsobená nižším příjmem tekutin v noci. Ale během dne by moč při normálním příjmu tekutin měla být lehce žlutá a bez zápachu. Odchylky od klasické barvy jsou možné například při užívání určitých skupin léků, například fenazopyridin, nebo po požití řepy, borůvek a podobných barevných potravin.“

Důležitým faktorem, zda je, či není všechno v pořádku, je četnost močení. „Častější nucení na močení, zvláště je-li spojeno s urgentním nucením nebo s úniky moči, může být známkou onemocnění močového měchýře nebo prostaty. V případě, že se frekvence zvyšuje, doporučujeme návštěvu urologa. Ten na základě vyšetření posoudí, zda je příčinou závažné onemocnění nebo nikoliv, a jak jej léčit,“ říká prof. Marek Babjuk, hlavní lékař Urokliniky.

 Jak tedy urologickým potížím předcházet? „Opatření je celá řada, závisí i na náchylnosti jedince k onemocnění močových cest. Velmi zjednodušeně lze říci, že je vhodné dodržovat přiměřený pitný režim, osobní hygienu a vyvarovat se prochladnutí,“ dodává prof. Babjuk.

(tz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451305
DnesDnes402
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3336
Tento měsícTento měsíc2251

Partnerské weby

apartman banner