Někdejší rektor svatohorský, páter Josef Břicháček, o poutním areálu v Lomci u Netolic vždy hovořil s velkou úctou. „Náš Lomeček,“ říkával nám a významně povytáhl obočí. Chtěl tím naznačit, že svaté místo ukrývá i mnohá tajemství?

Snad ano…

Prvotní legenda

vypráví o zázračném stromu v Belgii, ze kterého byly vyřezány desítky soch Panny Marie. Jedna se darem dostala až ke Karlu Filipovi Buquoyovi. Jelikož cestoval po světě (byl to vědec, diplomat a geograf), dostal se jednou na moři do nesnází. Údajně slíbil, že pokud přežije, postaví chrám  a v něm belgickou sošku umístí. To vše se přihodilo v osmdesátých letech 17. století. Hrabě Buquoy byl zachráněn a svůj slib splnil. Původní chrám se sice ztenčil do stavby kaple, ale nakonec se Panna Maria přece jen dočkala kostela. A nejen jeho, na vrchu Lomec vznikl významný poutní areál, cíl tisíců věřících a dějiště velkolepých poutí. Dílo financovali Karlovi synové, jelikož on sám po návratu z daleké ciziny zemřel.

Kostel s hermetickými symboly

U hlavního oltáře, který je zmenšeninou oltáře svatopetrské baziliky v Římě, narazíme na četné hermetické a ezoterické symboly. Odkazují k zednářským pravidlům a k principům posvátné geometrie. Ostatně Karel Filip Buquoy se o různá mystéria aktivně zajímal, studoval arabskou matematiku ve Španělsku, v Římě se údajně několikrát sešel s rosekruciánskou komunitou.

Jako téměř vždy, i v tomto případě stojí poutní areál Lomec na místě někdejšího pohanského božiště a svatyně. Však také v okolí archeologové objevili mohylové pohřebiště, dokonce hned několik, jen kousek od dnešního kostela.

Deníky badatele zmizely

 Ve třicátých letech 20. století tady cosi neoficiálně zkoumal amatérský badatel Drozen. Co našel a objevil, není známo. Podivné ale je, že jednoho z Drozenových parťáků vyšetřovala policie až v Praze. Poznámkový sešit a Drozenův deník z dvacátých let zmizely hned po jeho úmrtí.

Stejně aktivní byli i nacisté, kteří se v okolí Netolic vyptávali  na různé pověsti a zkazky. K čemu by jim byly pohádky? Doufali snad, že i díky nim objeví nějaké ukryté poklady nebo přímo bránu do jiného časoprostoru? Prý tu skutečně je, v místě, kam je dnes přístup zakázán…

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475557
DnesDnes146
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1898
Tento měsícTento měsíc7187

Partnerské weby

apartman banner