Císař Rudolf II. miloval různé kuriozity, jeho umělečtí zmocněnci cestovali po celé Evropě a posílali panovníkovi tipy, kde se nacházejí a zda jsou k mání.  Kromě toho se vládce, ověnčený mnohými tituly, obklopil umělci a učenci, kteří koketovali s alchymií, kabalou a hermetikou. Věřil, že jeho

sbírka unikátů bude žít svým vlastním životem a skrze její rozmanitost dokáže on sám rozluštit četná mystéria. Kde jsou tyto cennosti dnes?

Známá Ďáblova bible (největší středověký rukopis na světě) a spousta obrazů se nacházejí v Národním muzeu ve Stockholmu. Sochy Adriena de Vriese stojí v zámku Drottningholm, tajemný císařův kryptoportrét visí v zámeckém areálu Skokloster, další obrazy jsou v Uppsale, Bystadu či v muzeu města Linköping. Velká část cenností doputovala do sousedního Německa, do Nizozemska a do Itálie, řada drobnějších kusů se ztratila.

Prchající Atalanta

Mezi nejzajímavější osobnosti kolem císaře patřil doktor medicíny a filozofie Michael Maier. Byl Rudolfovým osobním důvěrníkem, autorem několika hermetických a ezoterických publikací. Unikátní je jeho Největší tajemství (Arcana Arcanissima). Ve spise Maier křísí staroegyptské mýty, poukazuje na souvislost se středověkou alchymií.

Ovšem nejslavnější knihou je docela určitě Prchající Atalanta (Atalanta Fugiens) z roku 1618. Dílo stojí na 50 emblémech, doplněných fugou (instrumentální hudební skladbou) a hermetickými jinotaji. Znalci alchymie byli přesvědčeni, že jde o padesát operací při výrobě umělého zlata, pokud dotyčný zná tajemství kamene mudrců.

Klíč k dlouhověkosti

Došlo ale k velkému nepochopení, Atalanta Fugiens je především návodem k praktikování pravé (duchovní) alchymie, popisem kultivace těla a duše. Možná i klíčem k dlouhověkosti či k nesmrtelnosti. O tom svědčí i Maierův vtipný komentář k hledačům kamene mudrců: „Lze ho nalézti na cestách bohatých i chudých, leč nejschůdněji v hornatých oblastech.“ Jazykem zasvěcenců tak naznačil, že pravá alchymie se netýkala chemických laboratoří, nýbrž člověka samého. Lidské tělo je tedy onou zázračnou dílnou, laboratoří. Kámen mudrců, začátek celého procesu, je v každém z nás, leží v „hornatých oblastech“ našich těl…

Rudolfínské sbírky zůstaly rozprášeny po světě a slavný melancholik zemřel, aniž poznal nejtajnější tajemství světa i vesmíru.

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452575
DnesDnes482
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden482
Tento měsícTento měsíc3521

Partnerské weby

apartman banner