Od pradávných dob byly báby kořenářky spojovány s tajuplnými kouzly a čarami. Znalost léčivé moci rostlin jim umožňovala věnovat se léčitelství a vracet lidem opět zdraví nebo alespoň značně zmírňovat jejich utrpení. To se mohlo jevit někomu až neuvěřitelně

zázračné, což zavdalo podnět k přemýšlení o nadpřirozených silách. Faktem je, že se ženy odjakživa zabývaly léčitelstvím. Jedna z původních podob ženy - léčitelky je moudrá žena kořenářka a zaříkávačka, která po dlouhé věky žila buď na výsluní, nebo někde v ústraní civilizace. To podle toho, jak ve které době a za jakých okolností, neboť ne každé společenství ji uznávalo či alespoň bralo na milost. Ženy - léčitelky byly ve středověku prezentovány buď jako odpudivé čarodějné báby nebo jako neškodné kuriózní osoby s prapodivnými schopnostmi. Názory se pak lišily v závislosti na způsobu nazírání. Ve středověku se ve skutečnosti útoky na tyto staré „šílené“ ženy, jež bývaly nazývány čarodějnicemi, stávaly organizovanou kampaní, která měla za úkol odstranit všechny, kteří se nějak příčili pravidlům nastoleným církví.

Jinak tomu však bylo ve starém Egyptě, Řecku a Římě, kde patřily léčitelky a věštkyně za chráněnkyně bohyní a byly nazývány pannami. Panenství v té době znamenalo, že žena nepatřila žádnému muži, byla nezávislá a věčně svobodná. K jejím schopnostem patřilo interpretovat věštby a odpovídat na otázky týkající se nemocí, a to za pomoci křišťálových koulí, výkladů snů a karet, astrologie či stavu tranzu. Podle pravidel stanovených samotnými bohyněmi se zpravidla v jejich chrámech vykonávaly uzdravující rituály. Úplněk Měsíce se vztahoval k podobě mateřství, k úkonům souvisejícím s narozením dítěte i ke všeobecnému lékařství. Zastínění Měsíce symbolizovalo bohyninu stařeckou tvář. Tu představovala kouzelnicím. Postupem doby ze starověku do středověku svět přecházel na jiná náboženství a změnilo se rovněž i uctívání bohů. Ženy byly poníženy, oslabeny a někde také vytlačeny ze společenského a veřejného života. Ženám - lékařkám tyto časy přinesly postavení mimo zákon a jejich praktická činnost se zakazovala. Když středověk vystřídala renesance, represe proti tzv. čarodějnicím nabyly ještě výraznější podoby. Mnoho tisíců žen, zejména kořenářek, porodních bab a ošetřovatelek přišlo nevinně o život. Jen velmi pozvolna začaly ženy, hlavně od 19. století, prosazovat svůj nárok na vykonávání léčitelství i lékařskou profesi, aby na ně bylo pohlíženo rovnocenně jako na mužské kolegy.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454094
DnesDnes128
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2001
Tento měsícTento měsíc5040

Partnerské weby

apartman banner