Častokrát jsme se zabývali pátráním po ostatcích svaté Anežky Přemyslovny, známé ve světě pod jménem Anežka Česká. Dnes zůstala dochována pouze čelist a zub, část čelisti tvoří proslulý svatovítský poklad v pražské katedrále. Záhady ale kolují i kolem dalších hrobů, se svatou

Anežkou spojovaných.

Španělská královská rodina v minulosti vrátila část čelisti zpět do Čech. Za diplomatické jednání a úspěch můžeme poděkovat především tehdejšímu pražskému arcibiskupovi, kardinálu Františku Tomáškovi. Další relikvii, zub, věnoval král Juan Carlos klášteru Křižovníků s červenou hvězdou ve Vídni. Právě tento ryze český řád sv. Anežka Česká založila.

Hrobka skrývala překvapení

Ale přejděme ke zmíněným tajemným hrobům. Při pátrání po Anežčině hrobce se v pražském kostele sv. Františka našly ostatky muže. Archeologové se domnívali, že nejde o nikoho významného, nalezený hrob totiž ukrýval jen kostru bez dalších vodítek. Chyběly šperky, odznaky moci či nějaké listiny. Až v osmdesátých letech minulého století rozluštil badatel profesor Vlček velké tajemství – nalezená kostra patřila českému králi Václavu I.! Václav I. byl bratrem Anežky Přemyslovny.

Profesor Vlček se zajímal i o druhý hrob ze sousedního kláštera. Záhadná jednoduchá hrobka patřila královně Kunhutě, manželce Václava I. A její kostra ležela v hrobě, jenže bez hlavy… Vyšetřováním se zjistilo, že hlavu ukradl neznámý pachatel již v roce 1941, po odkrytí hrobu. Zloděj se nejspíš domníval, že archeologové konečně našli tolik hledaný hrob Anežky Přemyslovny. Chtěl snad lebku výhodně prodat? Nebo použít k nějakým okultním účelům?

Marné výzvy

Po II. světové válce historici několikrát veřejně vyzvali vlastníka lebky, aby ji vrátil. Marně. Naposledy, pokud je nám známo, takovou výzvu uveřejnil sám profesor Vlček v roce 1986 či 1987. A tak zbývá jen prostor pro spekulace. Posloužila ukradená lebka královny Kunhuty k nějakým magickým rituálům? Nebo se nachází v soukromé sbírce amatérského historika a archeologa? Těžko říci, můžeme jen věřit, že se jednou objeví…

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2459203
DnesDnes378
VčeraVčera622
Tento týdenTento týden2329
Tento měsícTento měsíc10149

Partnerské weby

apartman banner