Právě uplynulo 60 let od úmrtí skvělého českého spisovatele, archeologa a pedagoga Eduarda Štorcha. Proslul především svými romány z doby kamenné a bronzové. Kdo by neznal jeho Lovce mamutů, Osadu havranů nebo Bronzový

poklad?

Díky Štorchovým knihám byl dějepis daleko zajímavější, neboť k suchým školometským informacím mnozí z nás, dětských čtenářů, přiřazovali všechny ty postavy a události z nádherného dobrodružného světa dob dávno minulých.

Vše pro mládež!

Eduard Štorch se narodil v Ostroměři u Hořic v roce 1878. Jako malý se s rodiči často stěhoval, přesto byl pilným žákem a náruživým čtenářem. Již v této době napsal svou první povídku o rybářích na moři. V roce 1889 nastoupil na vyšší reálnou školu v Hradci Králové a díky třídnímu učiteli, jenž se stal jeho vzorem, se v patnácti letech rozhodl pro profesi kantora.

Jako učitel po studiích působil ve východních Čechách, poté pět let na Mostecku v severních Čechách, kde poznal sociálně zanedbanou mládež, a tak se začal politicky angažovat. Kvůli persekuci nakonec skončil v Praze. V roce 1907 se oženil s Boženou Vávrovou, která mu stála po boku i v těžkých dobách a pomáhala mu při všech útrapách, jimiž prošel.

Po I. světové válce, v níž byl zařazen jako pracovník Červeného kříže na rentgenologickém oddělení, krátce působil v Bratislavě, aby se posléze vrátil do Prahy učit. Veškerý volný čas věnoval Eduard Štorch mládeži, což vedlo v roce 1928 k jeho duševnímu zhroucení. Na silvestra 1935 utrpěl při lyžařském kurzu vážnou nehodu, a tak kvůli tělesným i duševním následkům odešel na předčasný odpočinek. O dva roku později odešel do penze definitivně.

Zemřel 25. června 1956 a jeho hrob se nachází v obci Lobeč na Mělnicku. Od roku 2010 je v budově zdejšího obecního úřadu otevřené Muzeum Eduarda Štorcha.

Knihy ilustroval i Zdeněk Burian

K velkým koníčkům Eduarda Štorcha patřila vedle etnografie a biologie i archeologie, k níž získal potřebné vědomosti samostudiem a později též vlastními výzkumy. Získané poznatky využil při psaní svých beletristických knih pro mládež, ve kterých zpracoval nejstarší období našich dějin a jimiž se proslavil i v zahraničí. Knihy později ilustroval zejména uznávaný malíř Zdeněk Burian. Mezi nejznámější patří vedle již zmiňovaných Čarodějův učedník, Libuše a Přemysl, U Veliké řeky, Volání rodu, Zlomený meč či Minehava.

A přestože mu odborné kruhy vytýkaly, že dost dobře neoddělil beletrii od čistě odborných faktických poznatků, nám, čtenářům, to bylo jedno. Úžasné příběhy dávných hrdinů jsme hltali jedním dechem.

Ludmila Veselá

Ilustrace: Zdeněk Burian

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427780
DnesDnes123
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden2978
Tento měsícTento měsíc23259

Partnerské weby

apartman banner