Rmoutí vás pohled do zrcadla? Myslíte si o sobě, že nosíte nadbytečné kilogramy? Víte, jaká  by měla být vaše optimální váha? Nadváha, obezita je strašák, který trápí většinu žen bez ohledu na věk. I když je typický český jídelníček na

ústupu, o zdravé výživě jsme leccos přečetli, jsme stále kulatější, než je zdrávo. V počtu obézních se Česká republika propracovala na přední místo v celé Evropě, s tloušťkou má problém každý druhý člověk. Podle odborníků je nutné hledat příčiny v nadměrném energetickém příjmu, nevhodném složení a kvalitě potravin, v nedostatku pohybu, zanedbatelný není ani vliv rodiny.

Nespokojenost s vlastním tělem

Dnešní ideál krásy se spíš přibližuje útlé postavě věhlasné Twiggy, což může být nesnadným cílem i pro kandidátky na titul královny krásy. Ostatně nespokojenost s vlastním tělem dělá starosti už děvčatům na základní škole a představa, že čím hubenější, tím lépe, může vést stejně jako celosvětově vzrůstající obezita dětí do ordinace lékařů.

Spočítejte si svou váhu

Namlouváme si, že jsme při těle, nebo jsou naše tvary ještě v mezích normy? Kolik máme vlastně vážit? O tom se lze přesvědčit jednoduchými počty. Vědci používají měřítko nazvané index tělesné hmotnosti (BMI). Podle tzv. body mass indexu se hmotnost v kilogramech dělí výškou postavy v metrech na druhou. Jestliže se výsledné číslo pohybuje v rozmezí 18,5 až 25, pak se nemusíme znepokojovat, máme normální váhu. Výsledek 25 až 30 je známkou, že bychom se měli nad svým životním stylem trochu zamyslet a snažit se ho změnit. Nejen proto, aby nás ranní pohled do zrcadla nestresoval, ale vyhnuli jsme se hrozbě vzniku celé řady civilizačních onemocnění, jako jsou například cukrovka, kardiovaskulární poruchy, zvýšená hladina cholesterolu, k nimž nadváha přispívá. Hodnoty mezi 30 a 40 jsou považovány za obezitu a těžká obezita je nad hranicí výsledné čtyřicítky.

Krása i zdraví

Jiným ukazatelem toho, zda svou váhu považovat za optimální, je obvod pasu. Zvýšené zdravotní riziko hrozí ženám při obvodu pasu větším než osmdesát centimetrů a u mužů více než devadesát čtyři centimetry. Vysoké riziko, které může být spoluviníkem za vznik mnoha civilizačních chorob, mají ženy s obvodem pasu větším než 88 cm, muži větším než 102 cm.

Výmluvy na geny

Nadměrnou hmotnost ovšem nesvádějme na geny, i když dědičné vlohy se z části na obezitě podílejí. Na vině jsou především nesprávný jídelníček, přejídání a pohodlný způsob života. Je-li příjem energie vyšší než spotřeba, pak se přebytek zákonitě ukládá a tukové polštáře činí naše tělo neforemným. Na osvojení správných stravovacích návyků není nikdy pozdě. Uspokojivé výsledky však nelze očekávat ani za týden, ani za měsíc. Je to běh na dlouhou trať. Ale stojí za to najít odvahu, vytrvalost, pevnou vůli a stanovit si reálné cíle. Protože jen pozvolný, rozumný úbytek váhy může mít trvalý efekt.     

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427764
DnesDnes107
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden2962
Tento měsícTento měsíc23243

Partnerské weby

apartman banner