Přibližně jednu třetinu svého života strávíme ve spánku. Už dávno neplatí, že nejideálnější je osmihodinový spánek. Podle některých odborníků se má za to, že k tomu, aby byl člověk fit, tělo se dostatečně zregenerovalo, postačí

sedm hodin. Během této doby jsou v těle doplněny rezervy pro potřebnou sílu, posílen obranný systém, vytvořeny hormony a enzymy urychlující látkovou a energetickou přeměnu. Avšak u mnohých lidí přijde zotavující zdravý spánek zkrátka. Obzvláště starší lidé a ženy s citlivou psychikou mají problémy s dosažením potřebného osvěžujícího odpočinku. Bylo by chybou sáhnout v takovém případě po lécích, neboť pomoci mohou jen krátkodobě. Co udělat pro to, abyste se ráno probouzeli svěží, odpočatí, v pohodě? Pamatujte na to, že…

…tělesná práce v odpoledních hodinách platí jako dobrá příprava pro pozdější fázi odpočinku. Naproti tomu aktivity navečer nažhaví organismus a přesunou fázi usínání do pozdních hodin.

…je nutné se vyvarovat pozdní bohaté večeře, neboť plný žaludek naruší uvolnění zažívacích orgánů. Avšak ani pocit hladu při vynechání večeře na klidném spánku nepřidá.

…také odpolední odpočinek s podřimováním po obědě zhoršuje potřebnou připravenost těla k nočnímu spánku.

…mléčné produkty přispívají k navození zotavujícího spánku.

…alkoholu a velkého množství cigaret je třeba se pozdě večer vzdát. Rovněž nadměrná spotřeba kávy může být silným narušitelem klidu.

…pokud máte problémy s usínáním, je dobré jít do postele teprve tehdy, až se budete cítit unavení. Tím zamezíte dlouhému ležení v posteli s bděním a převalováním.

…relaxační techniky, uvolňovací cvičení pomohou s navozením spánku. Důležité je také vstávat ráno vždy ve stejnou dobu, aby byl v průběhu dne zaveden stálý rytmus.

…největším nepřítelem spánku je stres. Snažte se mu vyhýbat. Narušuje nervovou soustavu a ubírá na kvalitě spánku.

…k dobrému spánku přispívá pokojová teplota v ložnici maximálně do 20 °C.

(es)

DODATEK

Dopřejte si před spaním horkou sprchu nebo koupel. Tento postup příjemně uspí díky vyvážené termoregulaci organismu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474342
DnesDnes90
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden683
Tento měsícTento měsíc5972

Partnerské weby

apartman banner