Čtenáře Hynka z Lysé nad Labem zajímá: „Vím, že horoskopy prozradí hodně i o zdraví člověka. Které planety nebo jaké jiné aspekty a faktory musí astrolog sledovat, aby to zjistil?“

Astrolog a astropsycholog Ondřej Habr nám k tomu řekl: „Ke každému

orgánu (skupině orgánů) v těle můžeme z pohledu horoskopu přiřadit určité znamení, dům a planetu. Na zdraví obecně se významně podílí energie, která koluje tělem. Pokud je jí málo nebo naopak mnoho, vždy je s tím problém. Jsme-li zdraví, energie ideálně proudí tělem. Příčiny nemocí tkví vždy v energetické nerovnováze - ať již globální nebo jen v některých částech těla.

Z nativního horoskopu lze vyčíst, jaké má každý z orgánů dispozice, zatímco tranzitní horoskop naznačí, co se v danou chvíli v orgánu může dít. Jisté je, že se jakákoli zátěž dříve či později z roviny intelektuální přenese na psychickou a může se posléze projevit i v rovině fyzické. Proto se už v antice léčily současně duše i tělo. Řecké léčebné kúry zahrnovaly lázně, ale třeba i divadlo, pohovor s knězem, tedy terapeutem.

V horoskopech figurují planety, znamení a domy. Co se týká planet, každá z nich zastupuje určitou energii, princip či archetyp. Znamení, ve kterých se planety nacházejí, prozrazují, jaké vzorce daná planeta používá. Domů je dvanáct jako znamení a každý ukazuje na jiné místo fungování, odpovídá jiné části těla. Z hlediska zdravotního stavu je hlavním ukazatelem dům šestý. Ukazuje, jak umíme pracovat a hospodařit s energií, jaké choroby a problémy nás mohou provázet. Určitou důležitost však mají i protilehlý dvanáctý dům (odráží psychický stav) a první dům (ten je o tom, jací jsme, jak pracujeme sami se sebou a svými náladami, touhami, motivy). Znamení, která se nalézají v šestém domě, ukazují, jakým způsobem můžeme onemocnět, jaký bude charakter našich nemocí.“

Ondřej Habr nám poskytl i další přehledný a celkem vyčerpávající souhrn informací.

Průběh nemocí podle obsazení šestého domu

+ V šestém domě jsou ohnivá znamení (Beran, Lev, Střelec)

Člověk si hned nepřipouští, že by mohl být nemocný, chvíli vzdoruje, i když se necítí zcela fit. Pak aktivně bojuje s nemocí. Když ho nemoc uchvátí, rychle se rozhoří. Dotyčný pak kromě nemoci už nic jiného neřeší, dá do boje většinu energie. Likvidace chorob probíhá ve vlnách. Když léčba nezabere, přijde propad, útlum, tělo si odpočine, nabere energii a vrhne se do dalšího urputného boje. Lidé s ohnivým znamením v šestém domě se vědomě chtějí léčit a uzdravovat, ale podle svého. Někdy ani nechtějí, aby o ně někdo pečoval (to bývá v šestém domě Lev). Nechají si od lékaře vše vysvětlit, případně i vymýšlejí alternativy řešení (v šestém domě je znamení Střelce), pak už se léčí sami.

+ V šestém domě jsou vzdušná znamení (Blíženci, Váhy, Vodnář)

Člověk onemocní snadněji, je náchylnější. Jeho nemoci mohou mít nestandardní průběh (zvláště, když je v šestém domě znamení Blíženců). Nemoc trvá, dokud se nevyléčí mysl. Pokud si člověk nepřipustí, že je zdravý, nemoc se ho drží. Kromě toho tito lidé bývají nedisciplinovanými pacienty. Neleží, neberou léky, když nemoc není příliš těžká, řeší své věci, na které jinak nemají čas, a podobně. Bojují s nemocí nedůsledně, občasně, hlavně až tehdy, kdy je začnou trápit obtíže. Smíří se s nálepkou nemocný, a jestliže lékař oznámí, že to bude trvat 14 dní, tak se podle toho zařídí a nemocní jsou skutečně celých 14 dní.

+ V šestém domě jsou zemská znamení (Býk, Panna, Kozoroh)

Dotyčný nemocem vzdoruje, snaží se, aby mu nic nebylo. Je to obvykle dobrý preventista. Když už se ale nemoci neubrání, má tendenci akutní choroby přecházet, až se stanou chronickými. Jeho zápas s nemocí lze přirovnat k hašení ohně pískem. Hodí do požáru hrst a nechá to být s tím, že zbytek dořeší později. Ale ono to doutná a pak zas někde zahoří. Zatímco ten, kdo má v šestém domě znamení ohnivé, se vyčerpá jednorázovým atakem, kdo v tomto domě má znamení zemské, vyčerpá se dlouhodobým bojem a sekundárně si může přivodit i další potíže. Ovšem zemský živel nejochotněji spolupracuje s lékařem, nechá si napsat léky, vysvětlit, kdy co brát a dodržuje striktně režim. Má sklon k hypochondrii, dokud bude přesvědčen, že není v pořádku, dobře mu nebude.

+ V šestém domě jsou vodní znamení (Rak, Štír, Ryby)

Choroby přicházejí k tomuto člověku z nedostatku energie. Únava, letargie vedou k nemocem, roli hraje také citový stres. Kdo má vodní znamení v šestém domě, mívá relativně více zdravotních problémů. Do choroby se propadá postupně, jde však o stav citů, tedy mu výrazně může pomoci posílení roviny psychické a intelektuální. Má silnou důvěru v lékaře, leckdy mu stačí placebo efekt. Na léčbě spolupracuje, k lékaři mívá citový vztah, často vyžaduje jen toho svého, k jinému nepůjde. Nebezpečí tkví v tom, že může mít citový vztah i k nemoci. A přitahuje netradiční choroby a jejich kombinace, záněty se mu v těle stěhují.

Propojení znamení zvěrokruhu s tělními systémy

Beran - krevní tlak, hlava, dutiny, horní čelist, smysly z hlediska funkčnosti (zrak, chuť).

Býk - krk, šíje, přední část krku po mandle (kdo má tedy například v šestém domě znamení Býka, může mít problémy s nosními i krčními mandlemi).

Blíženci - ruce, paže, štítná žláza, dýchací systém od nosní dutiny až po plicní sklípky.

Rak - žaludek, prsa, podbřišek, slezina a slinivka.

Lev - srdce, osrdečník, srdeční komory a chlopně, krevní systém z hlediska cest (například pružnost cév).

Panna - střeva (zvláště tenké), slezina, slinivka.

Váhy - ledviny, nadledvinky, močový měchýř, tlak tekutin v těle.

Štír - konečník, pohlavní a vylučovací ústrojí, močový měchýř.

Střelec - játra, žlučník, žlučovody a pánev, krev z hlediska složení (imunita), zrak.

Kozoroh - pevné části těla, hlavně kosti, klouby, šlachy, páteř, ale také vlasy, kůže.

Vodnář - nervy, mozek a jeho činnost.

Ryby - nohy, chodidla, žlázy s vnitřní sekrecí, hormony, tekutiny v těle neřízené srdcem (mezibuněčná voda, lymfa, mozkomíšní mok).

Souvislost mezi zdravím a planetami

V místě, ve kterém v horoskopu stojí Slunce, do toho znamení a domu se bytostně projektujeme (jsme zde nejaktivnější a nejvnímavější na podněty). Luna v horoskopu ukazuje, na co jsme citlivější psychicky. Kde se nachází Luna v horoskopu (ve znamení a domě), tam má tělo větší zavodnění, na tyto části těla jsme choulostivější. Merkur je rytmický a stabilizující faktor. Je-li ale v neharmonických aspektech (kvadráty, opozice), orgány nepracují, jak by měly (například Merkur neharmocnicky aspektovaný v Beranu ukazuje na migrény, vysoký tlak). Venuše se stará o citovou stabilitu. Dobře aspektovaná ukazuje, který orgán kvalitně funguje, neharmonicky aspektovaná poukáže na orgán ohrožený. Mars, respektive jeho postavení, odpovídá za to, jak pracujeme s energií v daném znamení a domě, kde se nachází. Dobře aspektovaný znamená, že přístup k energii máme, když je v kvadratuře či opozici, máme energie moc nebo málo (např. neharmonicky aspektovaný v Panně = problémy v trávicím systému). Kde stojí Jupiter, tam máme nejvíce energie (pokud v Býku, mělo by se to projevit na stavbě těla, když ve Vodnáři, máme silné nervy). Je-li neharmonicky aspektovaný, energie není a tělo se to snaží samo kompenzovat (podle postavení pak třeba mohutní nebo se ztrácí naše hmota, jsme závislí na programech druhých apod). Jupiterské problémy jsou deprese, potíže s krví a imunitou. Saturn ukazuje na překážky, strachy na psychické úrovni. Neharmonicky aspektovaný ukazuje, kde máme energie nejméně, vysušuje (například Saturn ve Střelci = vysychající oční sliznice, Saturn v Beranu = bojíme se agrese, fyzická slabost při neharmonických aspektech, v Býku = problémy se svaly). Uran je psychicky spojen s vyšším já (imunitní integritou). Tam, kde je v horoskopu, máme možnost spojit se se svou božskou podstatou(s Uranem v Raku dojdeme k osvícení prostřednictvím péče o sebe, s Uranem ve Lvu se tam dostaneme přes ovládání sebe sama, ovládání lidí kolem, s Uranem v Beranu přes aktivitu, s Uranem v Panně přes pořádek, třídění, přes střeva a potravu). Uran neharmonicky aspektovaný ukazuje, odkud přicházejí změny, které nechceme. Pokud je orgán v těle signovaný Uranem (Uran v odpovídajícím znamení), může být pod napětím, může dojít k přetržení, protržení, výrazné změně fungování. Změny jsou ale vratné, když si něco uvědomíme a něco s tím uděláme. Neptun (spojen s ideovou integritou) zavodňuje a podle znamení, kde stojí, mají určité orgány tendenci přestat spolupracovat, komunikovat (např. Neptun ve Lvu se týká srdce). Pluto je planeta spojená s osobnostní integritou a podprahovými procesy. Kde máme Pluto v horoskopu, ta oblast je pro nás životně důležitá. Když je planeta příznivě aspektovaná, víme o své síle, která je často až regenerační, a umíme ji využít (Pluto v Panně harmonicky aspektované znamená, že víme, že když nad něco sedneme a zabereme, tak to zvládneme, máme dobré trávení, když je ale neharmonicky aspektované, pak obvykle neděláme to, co bychom měli).

(zem)

Kontakt: Ondřej Habr - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505694
DnesDnes163
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3946
Tento měsícTento měsíc17040

Partnerské weby

apartman banner