Handschuhsheim patří k těm hesenským hradům horské cesty, které jsou stále uváděny jako pozoruhodné, ale jejich dějiny jsou málo známy. U zrodu hradu byly zřejmě dvě rodiny z Handschuhsheimu. Od roku 1209 vlastnila hrad rodina, která v

průběhu 13. a 14. století postavila jeho nejstarší části.

Tato rodina byla v pozdním středověku velmi zámožná, se svobodným majetkem a falckým i mohučským lénem měla v moci také úřady u dvora v Heidelbergu. Stopy této rodové linie z Handschuhsheimu končí v roce 1600.

Netradiční poloha sídla

Hrad má velmi jednoduchou strukturu. Kolem hranolového obytného domu zakončeného sedlovou střechou vede ve stejné vzdálenosti rovněž téměř pravidelná, plně zachovalá, obvodová hradba skoro čtvercového půdorysu a kolem ní příkop (dříve zaplněný vodou). Zdi obdélníkového „paláce“ a obvodové hradby byly vyskládány z drobného lomového kamene, do nichž bylo prolomeno značné množství oken, ovšem až v mladší etapě výstavby.

Dochované zrestaurované klenuté a žebrované přízemní arkýře v jihovýchodním rohu zdůrazňuje štít východního křídla. Nebyla tam ale jistě žádná kaple. Tři opěrné pilíře na severu a západě obvodové hradby vznikly až v roce 1575. Před jihovýchodním nárožím hradu se nacházelo předhradí, kde se až do současnosti dochovala brána.

Hrad se netradičně nachází v centru vesnice (severní městská část Heidelbergu) nedaleko již zdálky viditelného „Friedenkirche“. Zříceninu využívají zdejí různé spolky, prohlídka je možná jen po dohodě.

Domov slavného malíře

V Handschuhsheimu se roku 1797 narodil malíř Carl Rottmann, který se stal jedním z nejvýznamnějších představitelů německého romantismu. Tento vynikající krajinář roku 1821 nastoupil na mnichovskou Akademii, kde byl mimo jiné ovlivněn Josephem Antonem Kochem. Později ho Ludvík I.vyslal několikrát do Palermaa také jej pověřil malováním fresek italských krajin pro arkády v zahradách Hofgartenu. V letech 1834- 1835podnikl Carl Rottmann cestu do Řecka, kde ho uchvátily jasné, modravé tóny. Po cyklu italských krajin následovala tedy série řeckých krajin malovaných na břidlicové desky. Stal se vzorem pro další generaci krajinářů.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453652
DnesDnes348
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1559
Tento měsícTento měsíc4598

Partnerské weby

apartman banner