Mnozí z nás znají voodoo jako poměrně vtipné panenky prodávané v některých obchodech. Mluvíme-li ale o skutečných praktikách voodoo, jde o mnohem děsivější záležitost. Bývalý haitský prezident, Francois Duvalier, jej používal k zastrašování a ovládání lidí. Praktika

voodoo je především v Africe mezi mnohými kmeny velice oblíbená. Lidé prostřednictvím této praktiky uznávají své bohy a různé entity. Voodoo se však časem, díky otrokům, dostalo až do Ameriky, kde v lidech začalo vzbuzovat hrůzu. Nejvíce se o to zasadil bývalý haitský prezident Francois Duvalier (1907 – 1971). Duvalier, nebo také Papa Doc, jak si jinak nechával říkat, se k moci dostal v roce 1957. Vyhrál zmanipulované volby (v některých oblastech pro něj prý hlasovalo až 100 % obyvatel). S Duvalierem ale pro lid nastal tvrdý diktátorský režim.
Armáda oživlých mrtvol
Za Duvalierem stojí během jeho vlády velké množství mužů. Mezi lidmi se spekuluje, zda mu slouží ze strachu, nebo jsou nějak ovládáni. Všichni se jich bojí. Údajně působí velice strašidelně, až nelidsky. Vynořuje se teorie, že Duvalier se vyžívá v praktikách voodoo a ví, jak druhé ovládat. Nejdříve je otráví jedem složeným z lidských kostí, pozůstatků z ještěrek, vysušených ostatků z jedovaté ropuchy Bufo Marinus a výtažků z rostliny obsahující toxickou látku, která dokáže totálně ochromit dýchání. Když se tyto zvláštní přísady smíchají, utvoří se z nich prášek, jenž lze použít k ovládání „mrtvol“, nebo také živých, kteří následně připomínají zesnulé a obživlé. Po tomto kroku prý Duvalier svoji armádu vybaví zbraněmi a mačetami. Považuje to za nutnost, neboť má spoustu odpůrců. Armáda se k odpůrcům chová nelítostně. Upaluje je, kamenuje a následně jejich těla rozvěšuje pro výstrahu na stromy.
Dlouhá krutovláda
Diktátorovytemné rituály jsou plné zla, temnoty a krve. Jedním takovým má být i rituál pro pomoc při státnických záležitostech. Údajně si sedne nahý do vany, pouze s cylindrem na hlavě, a probírá se kozími vnitřnostmi, z nichž čte.
Na veřejnosti vystupuje pouze s černými brýlemi na očích a mluví specifickým nosovým tónem, který má znázorňovat jeho speciální spojení se záhadnými a vyššími bytostmi Loa. Sebedůvěra Duvalierovi nechybí. Prohlašuje se za samotného Boha a nutí všechny děti v zemi, aby se k němu každé ráno modlily. Vzhledem ke strachu a obavám, které mezi občany vyvolá, mu jeho vláda skutečně vydrží velice dlouho.
Prezidentská vláda Papa Doca po jeho smrti připadne na jeho syna Jeana-Clauda Duvaliera. Krutovláda padne až po jeho odchodu do exilu roku 1986.
Skutečně Duvalierovi pomáhaly temné bytosti, praktiky voodoo a magie? Byl snad ve spojení s temnými mocnostmi? Nebo za vše mohly jen klevety a neskutečný strach jeho poddaných? Je možné, že temné praktiky ani neprovozoval a vše si vymýšlel, aby jej lid poslouchal a bál se ho?
Caroline Kornelová

DODATEK

Jako lékař, který se navíc zúčastnil amerického očkovacího projektu, měl Francois Duvalier přístup k mnoha informacím i vědomostem o využití celé řady halucinogenních a psychotropních preparátů i přírodních prostředků. Navíc s voodoo opravdu přišel do styku, a to díky skupině intelektuálů, kteří si říkali Le Groupe des Griots. Jako vyznavači tohoto kultu, jenž má své kořeny právě na Haiti, měli skutečně mnoho znalostí s rituály a jejich případným využitím v běžném životě. Prezident, z něhož touha po moci udělala brutálního tyrana, voodoo magii zneužil pro svůj osobní prospěch. Jeho soukromá armáda nazývaná Tontons Macoutes (Strýčkové lidožrouti) byla postrachem všeho obyvatelstva a je více než pravděpodobné, že se zvěrstva konala pod vlivem omámení či posednutí duchy mrtvých. Ve službách Francoise Duvaliera tak musel pracovat, nebo byl donucen, mocný šaman.

Luisa Epulare z Institutu doktora Franka

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449721
DnesDnes136
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1752
Tento měsícTento měsíc667

Partnerské weby

apartman banner