Jak se zdá, mezi panenkami jsou zásadní rozdíly. Některé jsou čistě sběratelské, jiné jsou určeny na hraní, další pro magické praktiky. Panenka Robert měla být klasickou panenkou na hraní. Robert ale údajně není ledajakou hračkou. Něco, nebo někdo, v

něm sídlí!
Robert je jediný svého druhu. Je vytvořen ručně, byl prostě ušit. Říká se, že byl na míru stvořen pro svého prvního majitele, chlapce Roberta Eugena Otta, který také panence dal jméno Robert. Na první pohled vypadá tato hračka zcela normálně. Je zhruba tři stopy vysoká a oblečená v námořnickém obleku. Jakmile chlapec panenku poprvé spatřil, už se od ní neodloučil.
Podivné události
Podivné chování panenky se prý projevilo prakticky krátce potom, co si s ní malý chlapec začal hrát. Událo se mnoho nehod a dalších nepravostí. Rodiče se pokaždé rozčílili na chlapce, ten však tvrdil, že za nehody nemůže. Vinil panenku. Rodiče, ale i návštěvníci domu, si po čase všimli, že Robert s panenkou rozmlouvá. Někdy dokonce prý jasně slyší, že panenka chlapci odpovídá. Tvrdí, že slyší hlas, který nepoznávají. Další hračky malého chlapce jsou prý znetvořené nebo zničené. Rodiče si již se synem nevědí rady. Není jim jasné, proč by ostatní hračky nyní ničil. Překvapivý obrat nastává tehdy, když sousedé začnou vypovídat, že často při pohledu do oken chlapcova pokoje z protějších domů vidí, jak se místností prochází panenka.
Záhadné úmrtí
Kromě znetvořených hraček, zvláštních hlasů a dalších nehod se stane ještě jedna velice podivná věc. Teta má již prazvláštní hračky dost. Údajně ji děsí, proto se rozhodne panenku chlapci vzít a schovat ji do podkroví. Za několik dní na to je nalezena ve svém domě mrtvá. Prý zemřela na mrtvici. Jedná se o čirou náhodu, nebo smrt příbuzné jaksi souvisí se záhadnou panenkou?
Vyděšený instalatér
Když chlapec dospěje, nadále zůstává v domě a některé pokoje pronajímá. Nájemníci prý často slyší podivné chichotání a cupitání v podkroví, kde má panenka plně zařízený pokoj s mnoha dětskými hračkami. Zajímavý je i případ, kdy do domu zavítá instalatér, aby opravil vodovod. Když se otočí, panenka sedí na druhé straně pokoje než předtím. Jak se Robert dokázal přesunout sám? Vždyť se jedná o panenku?

Reportér Malcom Ross, který se o Robertovi doslechne a navštíví ho, tvrdí, že se výraz panenky mění podle toho, o čem se s Robertem Eugenem baví. „V té panence sídlí rozhodně nějaká inteligence. Bylo to, jako by nás ta panenka poslouchala,“ říká Ross později.
Byla panenka posedlá?
Ottovi byli velice zámožná rodina. Pocházeli z uměleckého prostředí. Údajně se prý ke svým zaměstnancům nechovali zrovna nejlépe. Říká se, že právě jeden ze zaměstnanců, kterého propustili, panenku proklel. Opravdu v ní sídlí cosi zlého? Někteří lidé si pohrávají s myšlenkou, že panenka pouze vstřebala mnoho energie z dospívajícího chlapce, a proto se chová jako živá.

V roce 1974 Robert Eugen umírá a dům si kupují noví majitelé, Reuterovi. Ti nakonec panenku v roce 1994 darují muzeu Fort East Martello, kde spočívá ve skleněné vitríně dodnes.
Karoline Cornelová

DODATEK

Že si děti povídají se svými hračkami nás většinou nepřekvapí, bereme to jako běžnou věc. Pokud se nezačne dít nic abnormálního, prochází tato hra bez naší větší pozornosti. Teprve v případě, kdy začne být dítě nezdravě závislé na nejoblíbenější hračce, začneme se situací zabývat. Ale pokud se v domě či bytě začnou dít prapodivné či dokonce zlé věci, měli bychom zpozornět a přistoupit k radikálnímu řešení. Může jít o fenomén prokletých hraček, se kterým se však setkáváme zřídkakdy. Mnozí záhadologové jsou přesvědčeni, že například posedlé panenky jsou duchové spojení se svými hostiteli – majiteli. Nikdo však přesně neví, jak si duchové panenky vybírají nebo jakým způsobem jsou s nimi spjati. Hračky, ať už mají jakoukoli formu, mohou totiž obývat i krásní duchové, kteří svého majitele ochraňují. V opačném případě je třeba se prokleté nebo posedlé hračky urychleně zbavit.

Luisa Epulare z Institutu doktora Franka

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451742
DnesDnes219
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3773
Tento měsícTento měsíc2688

Partnerské weby

apartman banner