První zaznamenaný vlastník nebo nájemce polského Niesytna, jehož název byl odvozen od legendárního lupiče Niemira, byl zmíněn v roce 1300. Byl jím kastelán Albert Bavarczyk z Waltersdorfu. Konstrukce cihlové pevnosti je přičítána vévodům ze Swidnice a

Jaworu, název hradu se však neobjevuje v žádných dokumentech feudálního knížectví. Nejasná je také jeho role v obranném systému vévodství, proto mezi některými historiky panuje názor, že výstavbu neobjednala knížata. Možná byl stavitelem v roce 1307 Konrád von Tschirn, anebo roku 1345 Jiří Świdnicki.

Neslavný osud šlechtice Jana

Zaručeným majitelem Niesytna byl v roce 1432 Jan von Tschirn, veterán z bitvy u Grunwaldu, který bojoval na straně německých rytířů. Jan také „spolupracoval“ s husity, ale jeho činnost se omezovala na útoky a plenění na nedalekých stezkách, za což se setkal s odsouzením ze strany církevních úřadů. Jeho útoky ukončila výprava vyzbrojených měšťanů Swidniku, kteří na popud wrocławského biskupa napadli hrad a do značné míry jej zničili. Tschirn uprchl ke svému bratrovi jménem Opitz na hrad Sokolec, kde byl brzy poté zákeřně zajat a předán občanům Swidnice. Ty potupně žádal o odpuštění. Po návratu do Płoniny Jan v dalších letech vedl své soukromé spory s obchodníky a sousedy až do roku 1455, kdy podle legendy zemřel rukou šlechtice Gunczela z nedalekého hradu Świny. Z pramenů není zcela jasné, zda obětí byl Jan nebo některý z jeho nástupců.

Od roku 1468 se po Niesytnu psal Jiří von Zedlitz, zvaný ošklivá opice, jinak majitel Maciejowa a Wleńu.

Oheň dokonal zkázu

V polovině šestnáctého století Jakub von Zedlitz nechal postavit v těsné blízkosti staré budovy nádherné renesanční sídlo, a tak středověký hrad sloužil pouze hospodářským účelům. Krásný rytířský sál byl dokonce používán jako skladiště pro ukládání obilí. Na hradby byly umístěny čtyři hákovnice, které pálily u příležitosti významných svátků nebo oslav. Po roce 1798 byl majitelem hradu šikovatel a vojenský prokurátor David Konrád von Graeve, který dal obnovit již značně zanedbaný palác a přistavět do něho nové křídlo s hodinovou věží. V roce 1843 již zříceninu hradu zakoupil za částku 80 tisíc rýnských tolarů hrabě Julius von Bülow, který nechal vyzdobit průčelí jižního paláce, dal postavit vrátnici a dolní nádvoří obklopil zdmi. Postupem času Niesytno vlastnila celá řada šlechticů, posledním majitelem před válkou v minulém století byl Eduard Neuschaffer, důvěrník a správce prince Arnošta Ludvíka von Hessen u.b. Rhein. V roce 1992 zámek vyhořel a od té doby chátrá.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458671
DnesDnes467
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1797
Tento měsícTento měsíc9617

Partnerské weby

apartman banner