Kousek za Uničovem se z rovin úrodné Hané náhle zvedá mohutný masiv Bradla. A odtud dále k severu se táhne členitá hradba hor, které jsou opředeny závojem kouzla mnoha mýtů.

Podzemí napěchované zlatem

Vzhledem ke

své dominantní poloze Bradlo už před dávnými časy působilo na lidskou pozornost jako silný magnet. Se svými hlubokými lesy a tajuplnými soustavami temných skalisek platilo za sídlo nadpřirozených bytostí. Podzemí hory prý ukrývá drahocenné poklady důkladně střežené vojáky zakletými do podoby hadů a další pekelné havěti. Však také všechno zlato a další skvosty sem nanosili rohatí čerti. Pouze dvakrát do roka se útesy Bradla rozestoupí. Tehdy krátce otevřou nadpřirozené bytosti přístup k poschovávaným klenotům. To se stává jen na Štědrý den. A pak ještě o svátku svatého Jana.

Povídá se, že jednou se pro ně do nitra kopce vydala žena z blízké Lipinky. Natolik byla omámena vidinou zbohatnutí, že přestala vnímat čas. Sotva ale nabrané šperky vynesla ven, skála se znovu uzavřela. Nebožačka uvnitř zapomněla svoje malé dítě.

Nyní romantické skalní útvary Bradla lákají především výletníky a horolezce. Já jsem je pozoroval na kolmých stěnách Třech kamenů nedaleko pozoruhodného místa pojmenovaného Trojmezí. Tam se - podobna nízkým menhirům - tyčí trojice hranečníků, která označuje bod dotyků tří bývalých panství.

Čerta odhalila maminka

Stará pověst vypráví příběh o mladíkovi jménem Jeroným. Ten se hluboce zamiloval do Barušky – krásné dcerky zámožného sedláka. Ale poblázněný synek pocházel z chudobných poměrů, tudíž Baruščin otec nechtěl o nějaké veselce ani slyšet. Zoufalý mládenec se nakonec obrátil na samotného ďábla. A uzavřel s ním následující smlouvu - pokud se ďáblovi během jedné noci podaří do kohoutího zakokrhání postavit Jeronýmovi na vrcholu Bradla honosný hrad, mládencova duše do roka propadne peklu. Ďábel se okamžitě začal činit. Na přilehlý kraj udeřila bouře. A v dunivém hromobití rychle vyrůstaly zdi nového hradu. Zároveň ďábel do přilehlých vesnic vyslal podřízené čerty, aby od místních venkovanů skoupili všechny kohouty. Pekelníci se chytře přestrojili za myslivce. Už pomalu zbývalo položit pár posledních kamenů, když ďábel zlomeného Jeronýma počal častovat ironickými posměšky. Jenže zničehonic ho přehlušilo kohoutí kokrhání. Jediného kohouta v celém okolí utajila Jeronýmova prozíravá maminka, neboť podivný myslivec páchnoucí sírou se jí zdál velice podezřelý. Inu, předvídavé mateřské pudy a instinkty se kolikrát nepodaří oklamat ani starému čertovi.

Tábory vlastenců

Koncem předminulého století se Bradlo stalo dějištěm mnohatisícových táborů lidu, proto si získalo označení „moravský Blaník“. Později, ve vypjaté atmosféře 30. let minulého století, se o něj přetahovali naši vlastenci se sudetoněmeckými nacionalisty.

Bradlo je dobře přístupné od nádraží z Libiny, případně z Nové Hradečné. Děti tu určitě potěší kvízy naučné stezky, kterou je provede čertík Bradlík. Cestou si lze dopřát osvěžení z pramenité vody studánky Běžinky a na přilehlém ohništi si opéci buřty. Zvláštní pocit pak vyvolá ztrouchnivělé torzo Krále Bradla – mohutného staletého smrku.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451283
DnesDnes380
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3314
Tento měsícTento měsíc2229

Partnerské weby

apartman banner