Vymítání, které známe z filmů, se stává stále častější skutečností. Sami exorcisté uvádějí, že v poslední době mají s vymítáním čím dál tím více práce. Případy se množí po celém světě. Jeden takový se udál i u nás, v České republice. Italský kněz

Alvaro Grammatica, žijící v Plzni, se vymítání věnuje naplno od roku 2007. Uvádí, že se sice nestává, aby lidé na vymítání stáli frontu, nicméně několik případů již řešit musel. Ze všeho nejdůležitější je prý ale určit, zda se nejedná o nějakou psychickou chorobu. Takže pacienta, který se cítí zvláštně a domnívá se, že je posedlý, nejdříve odkáže na psychiatra k vyšetření a vyloučení případné nemoci. Nakonec otec Grammatica posoudí, zda za problémy skutečně stojí ďábel. Ve většině případů lidé ale údajně trpí zdravotními problémy, jako je například epilepsie nebo schizofrenie. Některé posedlosti se ale skutečně vysvětlit nedají...
Natočené vymítání
V roce 2014 se z kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí, v okrese Znojmo, ozývají příšerné zvuky. Jedná se skoro o nelidský řev, který upoutá pozornost několika mladých hochů procházejících okolo. Ti se ze zvědavosti rozhodnou nakouknout klíčovou dírkou do kostela. Na zemi spatří ženu, která se prudce zmítá. Drží ji dva muži a okolo ní stojí v kruhu spousta lidí. Žena jako smyslů zbavená nadává všem okolo sebe a řve na ně. Duchovní se za její duši modlí. „Vypadni!“ Zakřičí žena. Mladíci vše zaznamenají na mobilní telefon a následně dají nahrávku na internet, kde se šíří rychlostí blesku mezi veřejnost.

Kněz Marek Dunda, který neznámé zlo ze ženy vymítá, sice celou záležitost potvrdí, ale nechce se o ní dále bavit. Uvádí, že video je skutečně pravé a že se nikdy nemělo dostat na veřejnost. Proč církev před námi tají tak důležitou věc? Šíří se snad v dnešní době zlo více než dříve?
Obyvatelé jsou zděšeni
Ve chvíli, kdy se o podivné nahrávce dozvědí obyvatelé Vranova, jsou zcela zděšeni. Většina místních prý o vymítání v kostele nemá sebemenší potuchy. Jiní si naopak stojí za tím, že ve Vranově exorcismus probíhá již roky, ale až nyní se dostal důkaz o něm na světlo světa. Podle místních se nejedná o první případ. Nelidský řev vycházející zpoza zdí kostela je prý v místě velice častým jevem. Sám Dunda prý od ďábla v tomto kostele osvobodil již desítky lidí.

Jak je možné, že na našem území probíhá tolik vymítání a my o tom nemáme ani zdání? Jde snad jen o dobře výdělečnou činnost? Exorcismus totiž není právě lacinou záležitostí. Podle psychiatra Jana Cimického je něco naprosto nesmyslného posílat lidi k exorcistům. Tak proč se tedy někteří lidé pro exorcismus rozhodnou? Jedná se jen o zvědavost, nebo skutečně svádí boj o svoji duši se samotným ďáblem?
Caroline Kornelová

DODATEK

Odborné kruhy i laická veřejnost se již delší dobu přou o velmi tenkou a křehkou hranici, která rozděluje lidi posedlé ďáblem a ty, kteří jsou duševně nemocní a trpí nějakou psychickou chorobou. Existuje však církevní manuál pro exorcisty, jak poznat zlo ďábelského původu od nemoci. Jde o šest obtíží nebo utrpení, u nichž nelze vysledovat psychosomatický původ a jsou důsledkem přímého působení zlého ducha. Nejzávažnější z nich je právě posedlost, při níž vzniká dojem, že démon je uvnitř lidské bytosti a zmocnil se jí natolik, že používá její ústa k mluvení, nebo její údy, a tak dochází k mimořádným jevům.

I na našem území k vymítání ďábla církev přistupuje, dokonce zřídila webové stránky, prostřednictvím nichž sužované osoby České a Slovenské republiky mohou kontaktovat nejbližšího exorscistu v jejich diecézi (www.exorcismus.eu).

Se zvyšujícím se počtem exorcistů ve světě i intenzivní snahou o informovanost veřejnosti je patrné, že lidstvo podléhá zlu ve větší míře, než tomu bylo v minulosti. Vždycky jsou ale možnosti, jak se bránit. Jednou z užívaných formulí při exorcismu je šestiverší z bavorského rukopisu z roku 1415:

Crux sancta sit mihi lux

Non draco sit mihi dux
Vade retro satana

Nunquam suade mihi vana
Sunt mala quae libas

Ipse venena bibas...

Svatý kříž ať je mi světlem

a drak ať není mým vůdcem.
Odstup, Satane,

nepokoušej mne marnostmi.
To, co nabízíš, je zlé

sám vypij svého jedu...

Luisa Epulare z Institutu doktora Franka

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455071
DnesDnes309
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2978
Tento měsícTento měsíc6017

Partnerské weby

apartman banner