Bývalé významné okresní město Rumburk, ležící v cípu Čech na prastaré Solné stezce spojující Prahu s Drážďany, střeží papežem vysvěcená Černá madona a přízraky mnichů.

Nejmystičtějším místem samotného Rumburku je Loreta - nejseverněji v celé Evropě postavená

loretánská kaple zasvěcená Panně Marii. Kdysi sem k jejímu uctívání putovali lidé ze všech koutů Evropy. Zdejší Panenka Maria měla způsobit celou řadu zázraků, o kterých se dochovaly do dnešních časů přesné záznamy v tamní kronice. Uvnitř kaple se nachází slavný obraz Černé madony, vysvěcený papežem Innocencem v roce 1694.

V křížové chodbě Lorety, v jejích přilehlých výklencích a ambitech, stejně jako v areálu bývalého kapucínského kláštera, se podle staré legendy zjevuje rychle se pohybující přízrak mnicha. Většinou se podle svědků pohybuje mezi Loretánskou kaplí a klenbou s freskou Navštívení Panny Marie, kde vždy zmizí. Někdy udeří do zvonu nebo spustí zvonkohru, která tady už dlouho není. Rovnou celý zástup mnichů se pak zjevuje před obrazem Černé madony, jako by ji chtěl chránit nebo posmrtně uctívat. Odtud se průvod duchů vydá ambity a spojovací chodbou ke kostelu svatého Vavřince, kde se mu otevřou tajné dveře do sklepa a ke klášterní kryptě.

Ačkoli po zmizení duchů lidé vždy našli všechny dveře pečlivě uzamčené, o výskytu mnichů hovořily stopy otisků bot (což je u astrálních bytostí jistě zajímavé) a zbytky smoly z pochodní. Svědectví zaznamenaná v kronikách také hovoří o tajemných krocích a vrzajících schodech ve věži.

Málokdo ví, že z podzemí samotné Lorety vede k místnímu rybníčku v parku Rumburské vzpoury podzemní odvodňovací štola. Dnešní návštěvník Lorety je kromě staré legendy uchvácen také krásnou vnitřní výzdobou, k níž patří výjevy deseti Sibyl a deseti proroků.

Petr Blahuš

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451763
DnesDnes240
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3794
Tento měsícTento měsíc2709

Partnerské weby

apartman banner