Stříbronosná a bohatá Kutná Hora byla ve středověku natolik významným městem Českého království, že se o ní v dobách zlých uvažovalo jako o nástupkyni Prahy coby stolici českého státu. Úměrně tomuto vlivu se ke Kutné Hoře váže neuvěřitelné množství

pověstí a legend, které je srovnatelné opět jen s naší metropolí.

Prastará legenda o založení města hovoří o mnichu Antonínovi z nedalekého sedleckého kláštera, který nalezl tři pruty stříbra trčící ze země. Chtěje o zázraku zpravit svého nadřízeného opata a zároveň zabránit zmizení pokladu, přikryl pruty svou mnišskou kutnou. A z toho vzniklo jméno budoucího českého centra hornictví a těžby drahých kovů.

Duch krutého generála

V Kutné Hoře se věří, že kromě dosud skrytých ložisek stříbra se pod zemí nachází neobjevená síť podzemních chodeb, kam kdysi schovali jezuité své naloupené poklady, když byli po zrušení svého řádu v rakouském císařství (v roce 1791) z města donuceni odejít.

V Kutné Hoře se vyskytoval také poltergeist, paranormální zjevení jinak v Čechách velmi vzácné. Stará kronika mluví o tom, že se v roce 1559 zjevoval po řadu dní v domě řezníka Duchka Smetany, děsil zdejší lidi svým hřmotem, házením kamení a písku. Sám majitel domu brzy na to zemřel.

Po roce 1663 zase ve městě strašil duch krutého císařského generála Salazara de Monte Albano, který byl pohřben v kostele sv. Jakuba. I jeho duch se po řadu let zjevoval v podobě hřmotného jezdce na ohnivém koni kolem kostela, postaveného v tzv. Posvátné ose města. Nachází se v něm tajemná dřevěná řezba z roku 1678, která je doplněná kameny zasazenými do záhadných obrazců, jejichž smysl nebyl dosud objasněn.

Ozvěna odrážející se kolem zdí dalšího kostela Panny Marie Na náměti zase dala vzniknout pověsti o hejkalovi. Za svého života to prý byl chamtivec, který nechal zemřít vlastní nemocnou ženu ve sklepě svého domu. Z podzemí pak lidé ještě dlouho slyšeli její nářek a volání.

Oblečky pro šotky

Samotný fakt, že město bylo havířské, se také odrazil do řady specifických místních legend. Podle jedné z nich byli kutnohorští permoníci alias šotci bělovlasí stařečkové, vysocí jen tři pražské lokty, odění v jasně červené kabátky. Aby je udrželi v dobrém rozmaru, nosili jim do štol havíři rok co rok takové oblečky. Kdo zapomněl, toho nechali rozzlobení šotci navěky zabloudit v sítí podzemních chodeb pod městem. O zasypaných štolách na vrchu Kaňk u města se zase říká, že byly obývány ďábly, které odtud dostali lidé až po zatopení lokality vodou.

Ve Vlašském dvoře se za časů císaře Rudolfa II. každou půlnoc sám od sebe rozezníval stříbrný zvon na připomínku zavraždění italských zlatníků místními havíři. Vždy se poté spustila velká vichřice a ve světle blesků bylo vidět zástup přízraků zabitých Vlachů, kteří tu i po smrti nepřestávali hledat poklady.

V klášteře Voršilek se často zjevuje za zvuků posvátných písní duch bílé paní, která svou přítomností věští něčí brzkou smrt.

V Kutné Hoře se odjakživa dobře dařilo krom hledání stříbra také alchymii. Stopy najdeme i ve výzdobě chrámu svaté Barbory, který je nejvýchodnějším evropským chrámem postaveným ve stylu francouzské gotiky.

Petr Blahuš

Foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476768
DnesDnes708
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3109
Tento měsícTento měsíc8398

Partnerské weby

apartman banner