Mnozí lidé spojují šedý zákal s obtížemi v seniorském věku. Diagnóza katarakta se však týká i lidí mladších, s přibývajícími roky se postupně vyvíjí. Mírný stupeň zákalu nemusí zrak vůbec ovlivňovat. Později se mohou objevit typické

příznaky, jako je zamlžené vidění, citlivost na oslnění, které se projevuje při ostrém slunečním světle, zkreslení pozorovaného obrazu, postupující krátkozrakost, která přináší časté změny dioptrické síly brýlí. Rozhodně není příčinou šedého zákalu čtení při špatném světle, dlouhý čas strávený před monitorem počítače. Rozvoj choroby mohou ovlivnit záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, určitá metabolická onemocnění, kouření a mnohé další. Při jakýchkoli potížích je třeba vyhledat očního lékaře, který jediný může určit, zda jde skutečně o šedý zákal. Nelze ho vyléčit žádnými tabletkami, očními kapkami, bylinkami, dietami, cvičením nebo jinými alternativními způsoby. Pomoci může pouze operace. Jakmile je oční čočka zakalená, je nutné ji z oka odstranit a nahradit ji čočkou umělou. Ta dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní čočky. Čím dříve se zákrok podstoupí, tím bude operace jednodušší a šetrnější, míra komplikací nižší. Celková anestezie se při tomto výkonu používá jen výjimečně, většinou probíhá ambulantně. Pro znecitlivění povrchu a vnitřních struktur oka se těsně před výkonem aplikují oční kapky.

Je možné vzniku šedého zákalu zabránit? Účinná prevence šedého zákalu neexistuje stejně jako účinná léčba léky. Určitou úlohu ve snížení rizika rozvoje tohoto onemocnění sehrává zdravý životní styl, péče o zrak, dostatečný spánek. Riziko stoupá u kuřáků a diabetiků.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472674
DnesDnes79
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3089
Tento měsícTento měsíc4304

Partnerské weby

apartman banner